Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mevduat Faizi Artacak mı? – NTV Haber

Mevduat Faizi Yükselişe GeçebilirHaberin

Mevduat Faizi Yükselişe Geçebilir

Merkez Bankası’nın Kararı

Merkez Bankası’nın verileri vadeli mevduatta 5 haftadır süren düşüşün geçen hafta terse döndüğünü gösterdi. Ortalama oran yüzde 49,60’tan yüzde 59,99’a çıktı. Bunun üzerine bir de bu hafta başında zorunlu karşılık hamlesi geldi. Merkez Bankası, bundan böyle bankalara mevduatlar için tuttuğu zorunlu karşılıklar için 3 ayda bir faiz ödeyecek.

Faizde Oluşacak Etkiler

Bankanın yeni başkanı Fatih Karahan, bu kararın mevduat faizlerinde yukarı yönlü hareketi desteklemesi beklediğini söylüyor. Karahan’a göre, öncü veriler mevduat faizlerinin artmaya başladığına işaret ediyor. Ancak önemli olan vatandaşın bu konuda ne düşündüğü ve harcamadan vazgeçip tasarrufa yönelmesi.

Faizin Geleceği

Ekonomistler, mevduat faizlerindeki artışın kısıtlı olacağını düşünüyor. Merkez Bankası da daha yüksek bir artışa gerek görmediğini belirtiyor. Ancak Prof. Dr. Sinan Alçın, önümüzdeki süreçte enflasyonun seyri, yıl sonu enflasyon beklentileri ve yerel seçim sonrası hayata geçirilebilecek politikalar ile mevduat faizinin yükselebileceğini söylüyor.

Talep ve Faiz Artışı

Aylık enflasyonun yüzde 7’ye yakınsadığı bir tabloda mevduattan çıkışlar yaşanıyor. Düşüş rakamı yüksek olmasa da, mevduat faizi oranının yeterli görülmediğini gösteriyor. Bu da en önemli soru faizin ne kadar artacağı. Karahan, mevduat faizlerinin seviyesinin oldukça kritik olduğunu vurguluyor, “Tasarruf davranışı açısından çok önemli” diyor.

İlgili Haber  Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporunu Yayımladı - Son Haberler

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor