Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı: 250 Baz Puanlık Artış Gerçekleşti

Merkez Bankası, Politika Faizini

Merkez Bankası, Politika Faizini Artırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 250 Baz Puanlık Faiz Artışı Yaptı

Temmuz Politika Faizi %45’e Yükseltildi

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltti. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı metninde, aralık ayında manşet enflasyonun son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydettiği belirtildi.

Enflasyon Görünümü ve Parasal Sıkılaştırma

Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edilen duyuruda, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiği bildirildi. Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talebin döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam ettiği vurgulandı.

Dezenflasyon Süreci ve Gelecek Beklentiler

Kurul’un, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirdiği bildirilen duyuruda, “Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir.

Ekonomistlerin Yorumları

Prof. Dr. Burak Arzova: Daha Şahin Bir Merkez Bankası Bekliyordum

Merkez Bankası toplantısı öncesinde gördüğümüz yılsonu enflasyon beklentilerinin bozulduğu idi. Likidite fazlası nedeniyle mevzuat faizlerindeki düşüş piyasanın beklenen sıkılaşmayı yapmasına imkan tanımıyor. Talep hala canlı ve tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin genel ekonomik durum beklentileri de kötüleşmiş durumda. Hal böyle iken Merkez Bankasının piyasanın beklendiğinden daha yüksek bir faiz artışı yapabileceğini ve bozulmuş beklentileri toparlamaya çalışacağını düşünmüştüm.

İlgili Haber  Borsa Haftalık Kazancında İlk Sırada

Prof. Dr. Sinan Alçın: Merkez Yeni Faiz Artırımı Yapmak Durumunda Kalabilir

Aslında merkez bankası parasal sıkılaştırmanın sonuna gelmekte olduğu sinyalini bir önceki toplantıda vermişti ve onu doğrular nitelikte bir karar almış oldu. Makro ihtiyati tedbir diye de ifade ettiğimiz hem merkez bankası hem BDDK tarafından kredi piyasasını düzenleme ve şekillendirmeye dönük para arzını kontrol edecek politikaların sıkılaştırma amacıyla uygulanacağını düşünüyorum.

Orkun Gödek: %45 Faizin Zirve Olduğunu Düşünüyorum

TCMB, beklendiği üzere, politika faizini %45’e çektiğini açıkladı ve genel enflasyon görünümünün tahminleri ile uyumlu olduğunu belirtti. Bunun tedbiren konulmuş bir ifade olduğunu düşünüyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor