Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası’ndan Beklenen Kritik Faiz Artışı Haberi

Ekonomistler Merkez Bankası’ndan Yüksek

Ekonomistler Merkez Bankası’ndan Yüksek Faiz Artışı Bekliyor

Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı Ve Faiz Beklentileri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 25 Ocak Perşembe günü toplanacak. Aynı gün saat 14.00’te yeni yılın ilk faiz kararı açıklanacak. PPK’dan politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45’e çıkarılması beklenirken önceki PPK metinlerinde verilen mesajlara dayanarak ‘şimdilik’ son faiz artışı olabileceği yorumları yapıldı.

Politika Faizi Tahminleri ve Analizleri

Göreve geldiğinden bu yana yüzde 8,5 olan politika faizini hazirandan bu yana 7 toplantıda yüzde 42,5 seviyesine çıkaran Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bu haftaki toplantısında da 250 baz puan daha faiz artışı yapması bekleniyor. Yüzde 45’e çıkması tahmin edilen politika faizinin ise bir süre bu seviyede kalması da öngörülüyor. Hazirandan bu yana 3400 baz puanlık faiz artışı yapıldı. Foreks’in anketine katılan 23 ekonomistin tamamı bu haftaki toplantıdan faiz artışı bekliyor. Anket sonuçlarına göre en yüksek tahmin yüzde 45,00 olurken, en düşük tahmin yüzde 44,00 gerçekleşti. 23 ekonomistin 21’i 250 baz puan, 2’si ise 150 baz puan faiz artırımı öngörüsünde bulundu.

2024 Yılı Faiz Beklentileri ve Hafize Gaye Erkan’dan Açıklama

Ankette, 2024 yılsonuna ilişkin görüş veren 16 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 38,75 oldu. Yılsonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 45,00, minimum beklenti ise yüzde 30,00 oldu. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan geçen hafta basında çıkan iddialara ilişkin olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erkan “Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber  Zra Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.: Yenilikçi Bir Portföy Yönetimi Şirketi

Mehmet Şimşek- Gaye Erkan Krizi’ üst başlığı ile ‘Haberleri Mehmet Şimşek grubu servis ediyor’ iddiaları son derece akıl dışı, mesnetsiz ve masa başı uydurmadır. Kurumları bu tarz ithamlar ile töhmet altında bırakan dedikoduları şiddetle kınıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

2024 Yılı Ekonomik Tahminleri

Enflasyonun ocak ayı başlangıcında yönetilenyönlendirilen fiyatlar, asgari ücret ve ekonominin diğer sınıfl arında takip eden fiyat artışlarının ardından kısa vadede yükselmesini beklenen bir durum olarak niteleyen Gödek, “Biz de mayıs ayında yüzde 70 üzerinde bir senaryonun hayata geçebileceğini değerlendiriyoruz. Burada baz etkisi de etkili olacak. Ancak, yılın ikinci yarısında ivmede kayıp ve yüzde 40-45 aralığını daha olası görüyoruz” diye konuştu.

Yeni ekonomi yönetiminin önceliğinin mayıstan bu yana, enfl asyon beklentilerini çıpalamak olduğunu hatırlatan Gödek, “Bu nedenle 2024 önemli bir geçiş dönemi olacak. Son 6 ayda atılan para ve maliye politikalarının gecikmeli etkilerini iç talepte yılın ilk yarısında görmeyi bekliyoruz. Henüz keskin bir momentum kaybı yok; ancak sınırlı düzeyde sinyaller söz konusu” dedi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor