Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MeB’nin Sahnelediği “Cumhuriyete Doğru” Oyunu, Bursa’da İzleyicilerle Buluştu!

Cumhuriyete Doğru Tiyatro Oyunu

Cumhuriyete Doğru Tiyatro Oyunu Bursa’da Sahnelendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunu Anlatan Tiyatro Gösterisi

“Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro eseri, Millî Mücadele’yi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatıyor. Ankara’da Büyük Millet Meclisini kuran Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının mücadelesi, Türk halkının desteği ve kanları son damlasına kadar savaşarak nasıl kazandığını konu ediniyor. Tiyatro eseri, 110 kişilik sanatçı kadrosuyla Bursa’da izleyiciyle buluştu.

Mücadele ve Zaferin Anlatıldığı Gösterim

“Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro eseri, Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir, İstanbul ve Adana gibi pek çok ilde gösterildikten sonra Bursa’da sahnelendi. Gösteriye Bursa İl Milli Eğitim Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdürü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Vakıfbank Bursa Bölge Müdürü, ilçe müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Seyirciler tarafından ayakta alkışlandı ve büyük beğeni topladı.

Oyunda Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele

Tiyatro eseri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletini alıp Millî Mücadele’yi başlatarak Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl kurduğunu gözler önüne seriyor. Eserin yapımcılığını Bora Severcan üstlenirken, danışmanlığını Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun konusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan ediliş sürecini anlatan bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara’da Büyük Millet Meclisini kurmasıyla devam eden süreç, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının savaşıyla sonuçlanıyor.

Oyunun Kadrosu ve Müzikleri

Oyunun yazan ve yönetmeni Bora Severcan, danışmanı Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş, müziği Selim Atakan, koreografisi Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül tarafından yapıldı. Oyuncu kadrosunda Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Volkan Severcan, Ahmet Yenilmez, Levent Özdilek, ve diğer birçok isim yer aldı.

İlgili Haber  Türk Startuplarına 900 Milyon Dolarlık Yatırım Sağlandı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor