Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb’in Ücret Artışı Rehabilitasyon Merkezlerini Tatmin Etmedi.

Özel Eğitim Okulları ve

Özel Eğitim Okulları ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Zor Günleri

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde engellilere verilen destek bütçesini güncelledi. Ancak yapılan ücret artışının yetersiz olduğu belirtiliyor. Özel Eğitim Dernekleri Konfederasyonu, bu durumun eğitim kalitesini düşürdüğünü ve kurumların ekonomik anlamda dar boğaza sürüklendiğini söylüyor.

Eğitim Kalitesinde Düşüş

Özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerine ödenen ücretin yetersiz olması, eğitim kalitesinde düşüşe neden olduğunu belirten Dernekler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ertaş, özellikle servis ücretlerinin bakanlık tarafından karşılanmamasının kurumları zor duruma düşürdüğünü ifade etti. Ayrıca, personel maaşlarının asgari ücret seviyesinde olduğunu ve bu durumun eğitimcileri çekmekte zorlandıklarını ekledi.

Karşılanamayan Giderler

Ertaş, özel eğitim kurumlarının kira bedelleri, personel maaşları, servis ve diğer giderlerin artışı nedeniyle zor günler geçirdiğini belirtirken, her bir engelli birey için verilen eğitim ücretinin asgari ücretin yarısı kadar olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, teknolojiye ayak uyduramadıklarını ve ekipman alamadıklarını, verilen maaşların yetersiz kaldığını belirtti.

Asgari Ücretle Eşdeğer Ödemeler

Ertaş, 2006 yılı öncesine kadar her bir engelli birey için bakanlık tarafından ödenen eğitim ücretinin asgari ücretle eşdeğer olduğunu belirtti. Ancak bugün bu durumun çok geride kaldığını ve ödenmesi gereken ücretin asgari ücretin 4’te 1’i seviyesine gerilediğini ifade etti.

Devletin Ödeneği Yetersiz

Eğitim kurumlarının her yıl eylül ayında milletvekilleri ve bakanlarla görüşerek sorunlarına çözüm aradıklarını söyleyen Ertaş, devletin verdiği ödeneğin yetersiz olduğunu ve kurumların servis ücretlerini bile karşılayamaz hale geldiğini belirtti. Bunun devam etmesi durumunda birçok kurumun kapanmak zorunda kalabileceğini ekledi.

İlgili Haber  Eğitim-Bir-Sen ve MEB Personel Genel Müdürlüğü 2024 Yönetici Atamaları İçin Devrim Yaratacak Bir Adım Attı! --> Eğitim-Bir-Sen ve MEB Personel Genel Müdürlüğü 2024 Yönetici Atamalarında Devrim Yaratacak Bir Adım!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor