Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb’in Tedbirleri Devamsızlık Azalttı ve Af Kalktı

Önleme, Müdahale ve Yönlendirme

Önleme, Müdahale ve Yönlendirme Komisyonları Öğrenci Devamsızlık Oranında Düşüşe Neden Oldu

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Adımları Sonuç Vermeye Başladı

Eğitim niteliğini artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı çeşitli mevzuat değişiklikleri yaparak önemli adımlar attı. Bakan Yusuf Tekin’in talimatıyla, öğrencilerin eğitim süreçlerinin istenen hedeflere ulaşabilmesi için çeşitli düzenlemeler hayata geçirildi. Bu düzenlemelerin meyvesi, öğrenci devamsızlık oranında gözle görülür bir düşüş olarak kendini gösterdi.

Okul Terki Riskine Karşı Alınan Önlemler

Açık liselere geçiş zorlaştırıldı, ilkokullarda sınavlar kaldırıldı ve ortak sınav uygulamasına geçildi. Ayrıca, özel durumu olan öğrencilerin açık liselere geçişleri kısıtlandı. Okul terki riskine karşı ise sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve devamsızlık affı kaldırıldı. Bakan Tekin ayrıca, okullarda ‘Önleme, Müdahale ve Yönlendirme Komisyonları’ kurulduğunu duyurdu.

Komisyonların Etkisi: Öğrenci Devamsızlık Oranında Düşüş

Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonları, öğrencilerin devamsızlık ve başarısızlık nedeniyle sınıf tekrarı riski taşıyan durumlarını takip ederek velilere bildirdi. Bu önlemler sonucunda Liselere Geçiş Sınavına (LGS) hazırlanan 8’inci sınıf öğrencilerinin devamsızlık oranı geçtiğimiz yılın birinci dönemine göre yüzde 9,2 oranında düştü. Ayrıca, lise kademesinde de devamsızlık oranlarında ciddi bir azalma yaşandı.

Bakan Tekin’in Önemli Açıklamaları

Bakan Yusuf Tekin, yapılan mevzuat değişikliğiyle ilgili olarak, öğrencilerin eğitim süreçlerinin takibi ve desteklenmesi amacıyla alınan bu tedbirlerin önemine vurgu yaptı. Öğrenci devamsızlık oranındaki düşüşün, Millî Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin eğitim hakkını koruma ve destekleme yönünde attığı adımların olumlu sonuçlarını gösterdiğini belirtti.

İlgili Haber  MEB Kritik Uyarı: LGS'ye Girecek Adaylara Eleştiri ve Dikkat!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor