Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MeB’in İş Güvenliği Genelgesine EBS’in Tepkisi: Öğretmenler ve Okul Müdürleri Hazır!

Milli Eğitim Bakanlığı İş

Milli Eğitim Bakanlığı İş Güvenliği Genelgesine Sendikaların Tepkisi

Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen’den Tepkiler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş güvenliği genelgesine Türk Eğitim Sen’in ardından Eğitim Bir Sen de tepki gösterdi. Türk Eğitim Sen’in MEB’in iş güvenliği genelgesine karşı eylem kararı ve konuyu mahkemeye taşıma kararı sonrasında Eğitim Bir Sen’den de bakanla tepki geldi. MEB’in iş güvenliği genelgesi ile ilgili açıklama yaparak Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Çözüm getirilmemesi halinde genelge sendikamız tarafından yargıya taşınacaktır” dedi.

Eğitim Bir Sen’in Açıklamaları

Ali Yalçın’ın açıklamalarına göre Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgenin hatalı yönlerinin düzeltilmesini talep etti. Genelge ile ilgili yapılan açıklamada, koordinatör müdür yardımcısı ve koordinatör öğretmenlerin görev ve sorumluluklarının düzenlendiği ancak iş sağlığı ve güvenliği konularında belirsizlikler bulunduğu dile getirildi.

Öğretmenlerin Eğitim Durumu ve Sorumlulukları

Genelgede atölye ve laboratuvar öğretmenlerine verilecek eğitimlerin kapsamı ve süresinin belirtilmediği, bu konuda yeterli eğitimin bulunmadığı vurgulandı. Ayrıca, öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda gereken eğitimleri alıp almadığına dair belirsizliklerin olduğu belirtildi. Eğitim Bir Sen, genelgenin yeniden ele alınarak bu konularda düzeltmeler yapılması gerektiğini ifade etti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sorunu

MEB’in genelgesinde öğretmenlerin ve personele iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin alınıp alınmadığına bakılmaksızın farkındalık eğitiminin verilmesi kararının sorunlu olduğu belirtildi. Ayrıca, öğrencilere verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yeniden alınması gerekliliği de eleştirildi. Eğitim Bir Sen, bu konuların çözüme kavuşturulmaması halinde yargıya başvuracaklarını ifade etti.

İlgili Haber  Fahiş Fiyattan Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler