Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB’in 2028 Yılına Kadar Uzanan Stratejik Planı Açıklandı

Millî Eğitim Bakanlığı 2024-2028

Millî Eğitim Bakanlığı 2024-2028 Stratejik Planı’nın Detayları

Stratejik Planın Oluşturulma Süreci

Millî Eğitim Bakanlığı, 2024-2028 Stratejik Planı’nı oluşturmak için iç ve dış paydaşların görüşlerini alarak kapsamlı bir analiz süreci yürüttü. Bu kapsamda program ve alt program analizleri, mevzuat analizi ve üst politika belgeleri incelendi. Bakanlık, 94 bin 747 iç paydaş ve 16 bin 726 dış paydaş ile bu süreçte etkin bir iletişim kurdu.

Planın İçeriği

Stratejik plan, 7 amaç, 33 hedef, 130 performans göstergesi ve 147 strateji içeriyor. Bu hedeflerin gerçekleşme durumlarının takip edilebilmesi için “Stratejik Plan İzleme ve Değerlendirme Modeli” oluşturuldu. Ayrıca, hedeflerin beş yıllık perspektifte yaklaşık maliyetlerinden yola çıkılarak tahmini kaynak ihtiyaçları hesaplandı.

Stratejik Planın Önemi

Millî Eğitim Bakanlığı, 2024-2028 Stratejik Planı’nın uygulanmasında şeffaf, güvenilir ve hesap verilebilir bir yönetim ortamı tesis etmeyi ve kamu kaynaklarının etkili bir şekilde kullanılmasını hedefliyor. Bu plan, eğitim paydaşları için önemli bir kılavuz görevi görecek.

Bakanın Değerlendirmesi

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, planın bireylerin topluma uyum sağlaması ve kişilik kazanması için önemli olduğunu vurgulayarak, stratejik planlamanın kurumların belirlediği hedeflere ulaşmasında kritik bir rol oynadığını belirtti.

Sonuç

Millî Eğitim Bakanlığı, 2024-2028 Stratejik Planı ile kurumsal anlamda değişen koşullara uyum sağlanmasını, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını ve hesap verebilen bir yönetim anlayışını pekiştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: İGF

İlgili Haber  MEB Ortak Sınav Uygulamasına Son Verdi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor