Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB, Yurt Dışında Burslu Eğitim İmkanı Sunuyor! Başvuru İçin Son 4 Gün!

Milli Eğitim Bakanlığı, 850

Milli Eğitim Bakanlığı, 850 Öğrenciyi Yurt Dışında Lisansüstü Eğitim İçin Gönderecek

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren önemli duyuru Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, ülkenin kalifiye insan kaynağı gereksinimlerini karşılamak üzere toplam 850 öğrenciyi resmi olarak burslu olarak yurt dışında lisansüstü eğitime göndermeyi planlıyor. Bu programa nasıl başvurulur?

YLSY PROGRAMI NEDİR?

Bahsi geçen YLSY programı ile ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamada, 2023 Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim Programı kapsamında 81 üniversite adına toplam 529, 27 farklı kamu kuruluşu adına da 321 öğrencinin yurt dışına gönderileceği belirtildi.

KAÇ ÖĞRENCİ YLSY PROGRAMINDAN FAYDALANACAK?

Diğer yandan, yapılan açıklamaya göre öğrenciler, 2023 YLSY çerçevesinde 60 farklı ülkede eğitim alabilecekler. Bakanlık, bu program kapsamında yurt dışına burslu lisansüstü eğitimi için gönderilecek öğrenci sayısını 850 olarak duyurdu.

PROGRAMDAN HANGİ ALANLAR YARARLANABİLECEK?

YLSY programı altında yurt dışında eğitim görecek alanlardan bazıları şöyle sıralandı: “Ülke/bölge araştırmaları, mimarlık, özel eğitim, psikoloji, sürdürülebilir çevre, deprem incelemeleri, siber güvenlik, veri bilimi ve bulut bilişimi, akıllı enerji sistemleri, yenilikçi ve akıllı malzemeler, göç ve mülteci çalışmaları, otonom ve bağlantılı araç teknolojileri, elektrikli ve hibrit araçlar, yapay zeka ve makine öğrenimi, yazılım mühendisliği, gelişmiş robotik sistemler ve mekatronik, enerji saklama ve enerji verimliliği, iklim değişikliği, savunma teknolojileri, klinik farmakoloji, moleküler farmakoloji ve ilaç araştırma, blockchain teknolojisi, nükleer, siber güvenlik/kriptoloji, açık kaynak yazılımlar, bulut bilişimi.”

İlgili Haber  GSO ve Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor