Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb, Mülakati ve Ücretli Öğretmenlik Uygulamasını Sonlandırmalıdır

Ücretli Öğretmenlik Uygulaması ve

Ücretli Öğretmenlik Uygulaması ve Eğitim Sistemi

MEB’in Tasarruf Yöntemi Olarak Ücretli Öğretmenlik Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ücretli Öğretmenlik Uygulamasını tasarruf yöntemi olarak kullanmakta ve eğitim hizmetini ucuza mal etme amacı taşımaktadır. Bu uygulama, okullardaki İŞ-KUR temizlik işçilerinden daha düşük ücretle çalıştırılan öğretmenleri kapsamaktadır. Ücretli Öğretmenlere, İŞ-KUR çalışanlarına tanınan ekonomik ve sosyal haklar sağlanmamakta ve bu durum Öğretmenlerin aylık gelirlerini, Asgari Ücret seviyesinin altında tutmaktadır. Ücretli Öğretmenlerin ayrıca iş güvenceleri bulunmamaktadır.

Öğretmen İhtiyacı ve Norm Açığı

Bazı eğitim sendikalarının elde ettiği verilere göre, 71 ilde görevlendirilmiş olan ücretli öğretmen sayısı 66.780, aynı verilere göre 69 ildeki norm açığının da 91.484 olduğu belirlenmiştir. Bu veriler, öğretmen ihtiyacının düşük maliyet zihniyetiyle giderilmeye çalışıldığını göstermektedir. Norm açığı, mülakata gerek duymaksızın, KPSS puanı esas alınarak öğretmen ataması yapılarak giderilmelidir.

Eğitimde Kalıcı Çözümler Arayışı

Eğitimde başarıyı artırmanın yolu, geçici çözümler değil, kalıcı çözümlerden geçmektedir. Bu nedenle, eğitimde başarıyı artırmak için günübirlik çözümlerden, günübirlik uygulamalardan ve politik hesaplardan uzak durmak gerekmektedir. MEB’in doğru çözümün kaynağı olması gerekmektedir.

Eğitimde Geleceğe Yatırım Yapma Zamanı

Ücretli Öğretmenlik Uygulaması ve öğretmen atamalarındaki mülakat uygulamasının sonlandırılması, eğitimde geleceğe yatırım yapmak adına atılacak önemli bir adımdır. Eğitim, her şeyden önce, toplumun geleceğine yapılan en değerli yatırımdır.

Kadriye DEMİREL
Hürriyetçi Eğitim Sen Sosyal Medya ve Basın Kurulu Başkanı

Özgün metin uzunluğunu koruyarak, haberin temel konusunu, anahtar kelimeleri ve akıcılığı sağlayarak metni yeniden yazdım. Teşekkürler!

İlgili Haber  MEB Yeniden İzin Sistemiyle Okullarda Yeni Döneme Geçiyor!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor