Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB, Lise 9. ve Ortaokul 6. sınıf ortak yazılı sınavları bitti.

MEB Ortak Yazılı Sınavlar


MEB Ortak Yazılı Sınavlar Tamamlandı

MEB Ortak Yazılı Sınavlar Tamamlandı

Bu hafta içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen ortak yazılı sınavlar, Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için lise 9. sınıf ve ortaokul 6. sınıf öğrencileri arasında gerçekleşti. Sınavlar, ülke genelindeki 11 bin lisede 1 milyon 100 bin öğrenciye uygulandı.

Ortak Sınav Uygulamaları

Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında, ortaokul ve liselerde “ülke genelinde”, “il ve ilçe genelinde” ve “okul genelinde” olmak üzere 3 farklı ortak yazılı sınav uygulanacak. Bu yeni esaslara göre, bu yılın ilk ortak sınavı ortaokul 6. sınıflar için düzenlendi.

Türkçe ve Matematik Sınavları

Ortaokul 6. sınıflarda okuyan 1 milyon 300 bin öğrenciye yönelik Türkçe ve matematik derslerinden ulusal düzeyde 18 bin ortaokulda ortak yazılı sınav gerçekleştirildi. Aynı şekilde, lise 9. sınıflardaki 1 milyon 100 bin öğrenciye ülke genelinde ortak olarak Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinden sınavlar uygulandı.

Sınav Detayları

Ortak sınavlarda bu yıl için çoktan seçmeli sorular kullanıldı ve sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavlarda yanlış cevap sayısı, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ayrıca, Türkçe dersi için dinleme ve konuşma sınavları da okullarda yapılacak.

Mazeret Sınavları ve İtiraz Süreci

Geçerli mazereti bulunan öğrencilerin sınavlara katılamama durumunda mazeret sınavı yapılacak. Mazeret sınavlarının tarihleri il milli eğitim müdürlükleri tarafından ilan edilecek ve bu sınavların soru ve cevap anahtarları, ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından hazırlanacak. Mazeret sınavlarına katılmayan öğrenciler için ayrıca sınav yapılmayacak ve öğrenci sınava katılmamış olarak değerlendirilecek. Veliler ise sınav sorularına yönelik itiraz başvurularını okul müdürlüklerine iletebilecekler.

İlgili Haber  Öğrenciler Camiye Götürülecek, Tarikat ve Vakıflardan Eğitim Alacaklar

Sınav Sonuçları ve Değerlendirme

Ülke, il ve ilçe genelinde yapılan ortak yazılı sınavların cevap kağıtları, okullarda muhafaza altında tutulacak. Sınav soru itirazları ise ilgili müdürlüklerce cevaplanacak.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor