Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb E-Devlet Hizmetleriyle Türkiye’nin Başarısına Katkı Sundu

MEB e-Devlet Üzerindeki Dijital


MEB e-Devlet Üzerindeki Dijital Hizmetler Türkiye’nin Başarısına Katkı Sundu

MEB e-Devlet Üzerindeki Dijital Hizmetler Türkiye’nin Başarısına Katkı Sundu

Türkiye, Avrupa Komisyonunun “e-Devlet Karşılaştırma 2023 Analiz Raporu”nda bir önceki yıla göre 10 puanlık bir artış göstererek dikkat çekici bir yükseliş kaydetti. Millî Eğitim Bakanlığı, e-Devlet uygulaması üzerinden sunduğu 74 hizmet başlığıyla rapora etkisini gösterdi.

Türkiye’nin Yükselen Başarısı

Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan “e-Devlet Karşılaştırma 2023 Analiz Raporu” çerçevesinde Türkiye’nin e-Devlet uygulamasındaki başarısına, yürüttüğü dijital hizmetlerle katkı sundu. MEB, e-Devlet üzerindeki hizmet sayısını son olarak 74’e çıkarırken, 2023 yılı içerisinde bu hizmetlere 237 milyon 434 bin 220 kez erişim sağlandı.

Çeşitli Dijital Hizmetler

MEB, e-Devlet üzerinden e-okul, EBA (Eğitim Bilişim Ağı), ÖBA (Öğretmen Bilişim Ağı), MEBBİS (Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri), DYS (Doküman Yönetim Sistemi), elektronik sınav uygulamaları, belge doğrulama, veli bilgilendirme, kayıt-okul-mezuniyet belgesi sorgulama, nakil işlemleri, e-dilekçe ve randevu sistemleri gibi çeşitli başlıklarda hizmetler sunuyor.

Hizmet Modülleri

Bunlardan e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ile okulların öğrenci kayıt, nakil, devam devamsızlık, sınav notları gibi tüm iş ve işlemler fonksiyonel olarak Bakanlığın merkezî veri tabanında gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi de velilerin öğrencilerinin bilgilerini elektronik ortamda takip edilebilmelerini sağlıyor. MEBBİS modülü ise Bakanlıkça sunulan elektronik hizmetlerin bütününü kapsıyor. DYS de Bakanlığın merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında kullanılan bir sistem olarak hizmet sunuyor.

Dijital Eğitim ve Hizmetler

EBA, tüm sınıf seviyelerine uygun, güvenilir dijital içerikler sunarak geliştirilmeye devam ediyor. ÖBA hizmeti de öğretmenlerin mesleki gelişimlerine özel olarak hazırlanmış bir portal olarak bünyesinde kütüphane alanı da bulunan içerikler sunuyor.

İlgili Haber  Hibrit Eğitim: Yeni Nesil Öğrenme Modeli

Rapor Sonuçları ve Türkiye’nin Başarısı

Söz konusu rapor kapsamında, 35 ülkenin e-Devlet uygulamaları mercek altına alındı. Türkiye, genel ortalamada 35 ülke arasında 10’uncu sırada yer aldı. Raporda, “Kullanıcı Odaklılık” başlığı altında Türkiye en iyi performans gösteren ülkelerden biri olarak öne çıktı.

Başarı Detayları

Raporda, Türkiye’nin “Kullanıcı Odaklılık” başlığı alt başlıklarından “Çevrim İçi Erişim” ve “Kullanıcı Desteği” kapsamlarında diğer ülkelerle birlikte ön sıralarda yer aldığı belirtildi. Ayrıca Türkiye, “Hazır Form Verisi” ve “Dijital Posta Kutusu” başlıklarında birinci sırayı elde etti.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!