Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB, BİLSEM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Rehberini Açıkladı

BİLSEM Öğrenci Seçme ve

BİLSEM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Rehberi Duyuruldu

2023-2024 BİLSEM Öğrenci Seçme İşlemi Ayrıntıları

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılı için Bilim ve Sanat Merkezleri’nin (BİLSEM) öğrenci seçme ve yerleştirme yönergelerinin yayınlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, BİLSEM öğrenci seçme işleminin ilk, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri için zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında yapılacağı bildirildi.

BİLSEM Öğrenci Seçme İşlemine Giriş ve İşleyiş

İlköğretim okulu müdürleri, rehberlik öğretmenleri veya psikolojik danışmanlar eşliğinde, ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf eğitmenlerine yetenekli öğrenciler ve BİLSEM seçme süreci ile ilgili bilgilendirme toplantılarının 2-5 Ocak 2024 tarihleri arasında düzenleneceği belirtildi. Ayrıca, sınıf eğitmenlerinin yetenek alanları için rehberde belirtilen izleme formlarını doldurup adaylık sürecini başlatacakları, bu sürecin okul tarafından oluşturulan yönlendirme komisyonları tarafından yönetileceği kaydedildi.

Okul Yönlendirme Komisyonu ve Adaylık Süreci

Okul yönlendirme komitesi, okul müdürünün başkanlığında müdür yardımcıları, rehberlik öğretmenleri/psikolojik danışmanlar ve ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf düzeylerinden müdürün atayacağı en az bir sınıf eğitmeni ile oluşturulacak. Her okulda ilkokul bir, iki ve üçüncü sınıf düzeylerinde, her seviyenin toplam öğrenci sayısının yalnızca en çok yüzde 20’sinin aday gösterilebileceği ve bir öğrencinin yalnızca iki yetenek alanı için aday gösterilebileceği ifade edildi. Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilmesi 8-19 Ocak 2024 tarihlerinde yapılacak.

İlgili Haber  Ortak Yazılı Sınav Sonuçları Açıklandı Mı? MEB 6 ve 9.Sınıf Ortak Sınav Sonuçları Sorgulama Bilgileri

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor