Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb Akub Afetle Mücadeleye 10 Bin Üyeyle Destek Verecek

Milli Eğitim Bakanlığı Afet

Milli Eğitim Bakanlığı Afet Eğitim Programı Kapsamında MEB AKUB Kurdu

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılını “Afet Eğitim Yılı” ilan ederek AFAD ile koordineli çalışmalar yapmak üzere MEB AKUB’u (Afet ve Acil Durum Yönetimi Koordinasyon Birimi) kurdu. Bu koordinasyon birimi, öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin düzenlenmesi, afet ve acil durum ekiplerinde görevlendirilecek personele eğitimlerin verilmesi gibi pek çok alanda çalışmalar yürütmektedir.

MEB AKUB Eğitim Çalışmaları

MEB AKUB’un Faaliyetleri

MEB AKUB ekipleri, eğitim kurumlarında afete hazırlık kültürünün geliştirilmesi, afet ve acil durumlara yönelik gönüllülüğün yaygınlaştırılması ve afet öncesi, sırası ve sonrasında doğru davranış şekillerinin kazandırılması gibi çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda ekipler, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde arama kurtarma ve lojistik destek çalışmalarına katılmıştır.

MEB AKUB Sahada

Öğretmenlerin Sahadaki Rolü

MEB AKUB ekipleri, deprem bölgesinde arama kurtarma, lojistik destek ve diğer ihtiyaçlara yönelik önemli çalışmalar yürütmüş, ayrıca Bakanlık tarafından eğitimlerine hız verilerek operasyon kabiliyetlerini artırmıştır.

Gelecek Planlar ve İşbirlikleri

MEB, AFAD ile işbirliği yaparak eğitim merkezlerinin kurulması, eğitimlerin çeşitlendirilmesi ve MEB AKUB üye sayısının artırılması gibi hedeflere odaklanmaktadır. Ayrıca “Okulum Afete Hazır Yarışması” planları da yapılmaktadır.

Bu kapsamda, MEB’in AFAD işbirliği ile yürüttüğü çalışmaların etkinliği ve geniş kapsamlı etkisi, afet ve acil durum eğitimlerinin topluma yayılmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

İlgili Haber  Rehber Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin Mevzuata Uygun Ödenmesi Zorunlu

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor