Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meb, 850 Öğrenciyi Yurt Dışına Lisansüstü Eğitim İçin Burslu Gönderecek!

2023 YLSY Programı ile

2023 YLSY Programı ile Lisansüstü Burslarının Dağıtımı İçin Aday Belirlendi

529 Üniversite ve 321 Kamu Kurumu Öğrenciyi Yurt Dışına Göndermeye Hazırlanıyor

2023 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programı kapsamında, yükseköğretim kurumlarından 81 üniversite adına 529, 27 farklı kamu kurumu adına 321 öğrencinin yurt dışına gönderileceği açıklandı. Program kapsamında öğrenciler, 69 farklı ülkede öğrenim görebilecek. Toplamda 850 öğrenci burslu olarak yurt dışına lisansüstü eğitim almak için gönderilecek.

Burslar Kapsamında Öğrencilere Tahsis Edilecek Alanlar Belirlendi

2023 YLSY kapsamında 430 farklı lisansüstü öğrenim alanında burs tahsis edilecek. Bunlar arasında ülke/bölge çalışmaları, mimarlık, özel eğitim, psikoloji, sürdürülebilir çevre, deprem çalışmaları, siber güvenlik, veri bilimi ve bulut bilişim gibi alanlar bulunuyor. Ayrıca 47 kontenjan ülke-bölge çalışmaları alanında açıldı.

MEB Adına Açılan 35 Kontenjan İle Yurt Dışında Eğitim Fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı adına 35 kontenjanın açıldığı 2023 YLSY programında, eğitimde yeni teknolojiler, yapay zeka eğitimi, eğitim felsefesi, istatistik, özel eğitim ve öğretim teknolojileri gibi alanlarda öğrencilere yurt dışında öğrenim görme fırsatı sunulacak. Ayrıca, doktora öğrenimlerini başarıyla bitiren adaylar, Milli Eğitim Uzmanı kadrosuna atanacak.

YLSY Programına Başvuru Şartları ve İşleyişi

YLSY programına başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lisans mezunu olmak, belirli yaş şartlarını sağlamak, ALES’ten en az 75 puan almış olmak gibi kriterler bulunuyor. Başvurular 29 Aralık’a kadar alınacak ve adaylar başvurularını yabancı dil şartı olmadan yapabilecek. ALES puanı ve lisans mezuniyet notuna göre adaylar sözlü sınava çağrılacak ve bursluluğa hak kazanan öğrencilere yabancı dil eğitimi imkanı tanınacak.

İlgili Haber  Konya'da Büyük Final: 39 İlkokuldan 238 Öğrenci Şampiyonluk İçin Mücadele Ediyor!

YLSY Burs Programına Göre Öğrencilere Uygulanan Sözlü Sınav

İlan edilen kontenjan sayısının en fazla üç katı aday, ALES veya yazılı sınav puanının yüzde 40’ı ile lisans mezuniyet not ortalamasının yüzde 20’si dikkate alınarak tercihleri ve puan üstünlüğüne göre Lisansüstü Öğrenim Grubu için sözlü sınava çağrılacak. Sözlü sınav sonunda adaylar, yerleştirme puanı üstünlüğü ile tercihleri doğrultusunda kurum kontenjanlarına yerleştirilecek.

Öğrencilere Sağlanan Maddi Destek ve MEB Burs Programları

YLSY programı kapsamında öğrencilere okul ödemeleri, aylık burslar, sağlık giderleri, ulaşım giderleri, yabancı dil sınav ücretleri ve kırtasiye yardımı gibi birçok kalemde maddi destek sağlanıyor. Burs miktarları yerli ve yabancı dil öğrenimi görülen süreler için farklılık gösterirken, 2023’te program kapsamında aylık 3 bin 100 lira ödeneceği belirtildi.

Muhabir: Utku Şimşek

AA

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.