Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küresel Gaz Talebi 2024 Yılında %2,5 Artış Gösterebilir

Enerji Günlüğü – Küresel

Enerji Günlüğü – Küresel Gaz Talebinin Artışı Bekleniyor

IEA, Küresel Gaz Talebindeki Artışı Öngörüyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl daha sert geçen kış mevsimi ve düşen fiyatların etkisiyle küresel gaz talebinin geçen yıla göre %2,5 yani 100 milyar metreküp artmasını bekliyor.

Çin Yine LNG İthalatında Lider Konumda

IEA’nın son Gaz Piyasası Raporu, beklenen soğuk hava ve düşük fiyatlar sonucunda talebin toparlandığını, ancak sınırlı yeni LNG üretiminin arzın sıkı kalacağı anlamına geldiğini belirtiyor. Küresel gaz talebinin sadece %0,5 arttığı 2023’teki durumun ardından, daha soğuk hava koşullarının bu yıl talebi artırması öngörülüyor. Çin, Kuzey Amerika ve Afrika ve Orta Doğu’daki gaz zengini ülkelerle birlikte bu büyümenin büyük bir kısmından sorumlu oldu. IEA, “Pandemi kısıtlamaları gevşeyip ekonomik aktivite geri döndükçe, doğal gaz talebi %7 artan Çin dünyanın en büyük LNG ithalatçısı konumunu yeniden kazandı” bilgisi verildi.

Avrupa’da Gaz Tüketimi Düşüş Gösterdi

Buna karşılık, Avrupa’da gaz tüketimi %7 oranında düşerek 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. IEA, “Bu düşüş, yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla yaygınlaşması ve nükleer enerjinin artan kullanılabilirliğinin hem Avrupa’da hem de Asya’daki olgun pazarlarda doğal gaz talebi üzerinde baskı oluşturmasıyla daha da arttı ve fiyatların düşmesine neden oluyor” bilgisini paylaşıyor.

Küresel LNG Üretimi Beklentilerin Altında Kaldı

Arz tarafında ise, küresel LNG üretimindeki artışın beklentilerin altında kalması nedeniyle gaz bulunabilirliği 2023’te nispeten zor idi. ABD, 2023 yılında ilave LNG arzının %80’ini oluşturarak dünyanın en büyük LNG ihracatçısı haline geldi. IEA, “2024’te arzın yine sıkı olacağı öngörüsüyle, küresel LNG üretimindeki sınırlı artışın, özellikle Avrupa ve Asya’nın olgun pazarları için talep artışını kısıtlaması bekleniyor” ifadeleri yer alıyor.

İlgili Haber  Cari Dengedeki İyileşme Sürekli Olacak

LNG Arzındaki Büyüme %3,5’e Gerileyecek

Ajans, yeni sıvılaştırma tesislerindeki gecikmeler ve mevcut projelerde besleme gazının bulunmasıyla ilgili sorunların arz artışını 2025’e itebileceği için LNG arzının bu yıl, 2016-2020 arasında yaşanan %8’lik büyüme oranının oldukça altında, %3,5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Yıl Boyunca Fiyat Dalgalanmaları Bekleniyor

IEA, artan talebin ve sıkı arzın yıl boyunca fiyat dalgalanmalarına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini söylüyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor