Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küresel Borç Krizinin Eşiğinde Mi?

Ekonominin Geleceği: Küresel Borç

Ekonominin Geleceği: Küresel Borç Krizi Endişeleri

Aşırı Borçluluk ve Riskler

Amerikan Girişim Enstitüsü’nün Kıdemli Üyesi Desmond Lachman, devletlerin sahip oldukları aşırı borçların risklerine işaret ediyor. Harvard’dan Kenneth Rogoff ve Carmen Reinhart’ın öğretilerine dikkat çeken Lachman, aşırı borçların hızlı bir şekilde ele alınması gerektiğini, aksi takdirde ekonomik kriz, bankacılık krizi veya döviz krizi gibi kötü sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor.

Dünya Genelinde Borç Sorunu

Lachman’a göre borç krizi sadece ABD’ye ait bir sorun değil. Dünyanın en büyük ekonomilerinin her birinin, uzun yıllar süren sorumsuz bütçe politikaları ve sıfır faiz oranlarının neden olduğu ciddi bir borç sorunu var. Uzak Doğu devlerinden Avrupa’ya kadar birçok ülke borç krizine yaklaşıyor.

ABD’nin Durumu

Amerika Birleşik Devletleri, konjonktürel ekonomik güce sahip olduğu bir dönemde, bütçe fazlası vermesi gerekirken, büyük bir açık vermeye devam ediyor. Lachman’a göre, bu durum, borç krizinin sadece ABD’ye ait olmadığını gösteriyor. Ticari mülk-borç sorununun da varlığı, ekonomik kriz riskini arttırıyor.

Çin ve Avrupa’da Borç Sorunu

Çin’in finansal olmayan özel sektöre verdiği kredilerin artması, Avrupa’nın güneyindeki ülkelerin kamu borcunun yüksekliği, Euro Bölgesi’nde borç krizi riskini daha da arttırıyor.

Japonya ve Küresel Borç Sorunu

Japonya’nın kamu borcu seviyesinin ABD’nin yaklaşık iki katını aştığına dikkat çeken Lachman, dünya genelindeki büyük borç sorununun küresel bir ekonomik hesaplaşma gününü zorunlu kıldığını belirtiyor.

Uyarı ve Öneriler

Lachman, ekonomi politikası yöneticilerinin küresel krize karşı hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Borçların daha sürdürülebilir hale getirilmesi için önlemler alınmadığı takdirde, yerel ekonomik krizlere ve finansal piyasa sıkıntılarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haber  Byd'nin Yeni Modeli Avrupa'ya Yola Çıktı: İşte Fiyatı ve Özellikleri Türkiye'de!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor