Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kültürel Etkinliklerle Yaz Tatilinin Kısalmasını Engelleyelim!

Eğitim-Öğretim Yılında Değişiklik Eğitim-Öğretim


Eğitim-Öğretim Yılında Değişiklik

Eğitim-Öğretim Yılında Değişiklik: Yaz Tatili Süresi Kısalıyor!

Daha önce duyurulan takvime göre 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2024’te başlayacak. Toplam eğitim iş gününün yaz tatilinden kısılarak uzatılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını ise devam ettirme kararı aldı. Öğretmen Ayla Erdem, bu karar alındığı takdirde öğrencilerin kültürel gelişimini destekleyen müfredata ihtiyaç duyacağını söyledi. İki öğrenci velisi Pınar Gündoğdu ise beklenen düzenlemenin velilerin lehine ancak öğrencilerin aleyhine olacağını belirtti.

OECD Ülkelerinin Seviyesi Hedefleniyor

Yaz tatili süresi kısalıyor! ‘Sınıfa kapanmasınlar kültürel etkinlikler yapalım’ - Resim : 1
Ayla Erdem

Hepimizin Sendikası Grup Sözcüsü Öğretmen Ayla Erdem, Aydınlık’a alınacak kararı değerlendirdi. Erdem, Türkiye’nin İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) ülkelerini yakalamak açısından bu kararın gündeme geldiğini şöyle anlattı.

İçerik Nasıl Olacak?

Erdem, eğitim-öğretim günlerinin uzatıldığı takdirde nasıl bir içerikle düzenleme yapılacağının merak konusu olduğuna dikkat çekerek, “Yaz ayları öğrenciler için rehavet ayıdır. İşte meselenin özü burada. Eğitim-öğretimin içini nasıl dolduracaksınız? sorusu bu alınacak kararla kafalarımızda. İçeriğine dair herhangi bir şey henüz açıklanmış değil. Hiçbir yerde de yazmıyor. Dolayısıyla uzun uzun bir şey diyemiyoruz.”

‘Sosyal Aktiviteler Artırılmalı’

Öğrencilerin yaşadığı çevreyi keşfetmeleri, sınıflarda kapalı kalmadıkları bir müfredatın olması gerektiğini söyleyen Erdem şu örnekleri verdi.

‘Verim Alamayız’

“Yoksa haziran ayında Adana’da ya da Çukurova Bölgesi’nde, Mersin’de, Antalya’da yine normal ders işlediğiniz zaman hiçbir verim elde edemezsiniz. Sıcaktan zaten mayışır çocuklar. Bu uzatmayı tarihsel birikimimiz ve zenginliklerimiz açısından değerlendirmeleri gerek.”

İlgili Haber  Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıtları Ne Zaman? (2023-2024 MEB AÖL 2. Dönem Kayıt Takvimi) - Son Dakika Eğitim Haberleri

‘Veli İçin İyi, Öğrenci İçin Zorlu’

İki çocuk annesi Pınar Gündoğdu, alınacak karara şüpheyle yaklaştı. Gündoğdu, eğitim-öğretim günlerinin uzatılmasının veliler için daha iyi olacağını söyleyerek şunları kaydetti.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor