Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ktoeös Anket Sonuçları: Tam Gün Eğitim Programı Hakkında Açıklandı!

Yeni Anket Sonuçları: Tam

Yeni Anket Sonuçları: Tam Gün Eğitim Programından Memnun Değil

Eğitimdeki Sorunlar Ortaya Çıktı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), okullarda uygulanan “tam gün eğitim programını” değerlendirmek için öğrenci, öğretmen, veli ve okul idarecilerine yönelik hazırladığı anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, paydaşlar, yeni programdan memnun değil…

Zekai: “Öğrencilerin Yüzde 71’i, Yeni Programdan Memnun Değil”

KTOEÖS Eğitim Sekreteri Adnan Zekai, anket sonuçlarını sendika binasında düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Program hakkında dört farklı gruba yönelik yapılan ankete göre, paydaşların yüzde 90’ının okulların fiziksel altyapısının yeni programa uygun olmadığını belirtiyor. Öğrencilerin yüzde 71’inin, yeni programın okula yönelik ilgilerini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Veliler de, yeni programın öğrencilerin motivasyonuna katkısı olmadığını ve öğrencilerin devam/devamsızlığını etkilediğini ifade ediyor.

Yeni Programın Etkisi ve Beslenme Sorunları

Yeni programın akademik başarıya etkisinin yanı sıra, çocukların sosyal duygusal gelişimleri üzerinde de olumsuz etkisi olduğu belirlendi. Ayrıca, öğretmenler ve okul idarecileri yeni programın beslenme imkanlarını ve öğrencilerin güvenliğini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Öğrencilerin Maddi Zorlukları

Ankete göre, öğle aralarında yemek yemeyen öğrencilerin yüzde 10’u çeşitli sebeplerden, yüzde 20’si okul kantinlerinden, yüzde 28’i dışardan, yüzde 15.7’si ise okul dışına çıkarak yemek ihtiyacını karşılıyor. Yüzde 50 öğrencinin maddi olarak zorluk yaşadığı ortaya çıktı.

Güvenlik ve Eğitim Niteliği

Ankete katılan velilerin yüzde 51.6’sı yeni programın öğrencilerin güvenliğini ve sağlığını tehlikeye attığını düşünüyor. KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, haftada iki gün tam gün eğitim uygulamasının, özellikle sağlık ve güvenlikle ilgili sorunlar yarattığını ve eğitimle ilgili olmadığını belirtiyor.

İlgili Haber  Konya Öğretmen Akademilerinde Eğitim Dönemi Başladı.

Eylem: “Eğitimle ve Eğitimin Niteliğiyle Hiçbir İlgisi Yok”

Selma Eylem, “Gelinen noktada eğitimin niteliğinin artırılması hedefiyle, bilimsel, laik temelde ülkenin kendi eğitim sisteminin olması gerektiğini” ifade ediyor. Ayrıca, okul binalarıyla ilgili hala bina performans analiz raporları açıklanmadığını ve eğitimdeki sorunlarının çözümü için devlet politikası oluşturulması gerektiğini vurguluyor.

Sonuç ve Çağrı

KTOEÖS, hükümetin ve bakanlığın sorunlarla ilgili ikinci dönem ara sınavlarına kadar hiçbir adım atmaması durumunda, tam gün eğitim programının yılsonuna kadar tüm okullarda uygulanmaması kararı aldığını açıkladı. Eylem, Milli Eğitim Yasası’ndaki 22’nci maddenin kaldırılarak, ülkenin ihtiyaçlarına ve bilimsel, laik temelli bir eğitim sisteminin oluşturulması çağrısında bulunuyor.

Haber ve Fotoğraf: Afet İlban (TAK)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!