Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kastamonu Üniversitesi’nin Patent Performansı – Kastamonu Gazetesi – Kastamonu ve Bölge Haberleri, Kastamonuspor, Şehir Gündemi ve Son Dakika Haberleri

Kastamonu Üniversitesi, Son 4

Kastamonu Üniversitesi, Son 4 Yılda 88 Patent, Faydalı Model ve Tasarım Müracaatı Yaptı

Üniversitenin Bilimsel Faaliyetlerdeki Başarısı

Kastamonu Üniversitesi, son 4 yıl içerisinde 88 patent, faydalı model ve tasarım müracaatlarında bulundu. Ormancılık ve tabiat turizmi alanında uzmanlaşan üniversite, başarı çıtasını her geçen gün yükselterek ulusal ve uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.

Patent ve Faydalı Model Müracaatları

Üniversitenin 69 patent ve faydalı model başvurusu bulunurken, bu müracaatların 7’si tescillendi. 2020 yılında 6 patent, 1 faydalı model; 2021 yılında 9 patent, 2 faydalı model ve 5 PCT müracaatı gerçekleştirildi. 2022’de 14 patent, 6 faydalı model ve 2 PCT başvurusu yapıldı. 2023 yılında ise 20 patent, 3 faydalı model ve 1 PCT müracaatı yapıldı. Bu başvurulardan 2022’de 3 patent ve faydalı model, 2023’te ise 4 patent ve faydalı model tescillendi. Diğer başvuruların süreçleri devam etmektedir.

Tasarım Müracaatları

Üniversite, 2021 yılında 3, 2022 yılında 8 ve 2023 yılında 8 adet endüstriyel tasarım müracaatı gerçekleştirdi. Bu müracaatlardan 13’ü tescillendi. Ayrıca 2022 yılında düzenlenen Ulusal Ahşap Oyun ve Oyuncak yarışmasında ödül alan tasarımlar da yer aldı. 4 tasarım müracaatı yayımda yer alırken, 2 tasarımın tescil süreci devam etmektedir.

Rektörün Açıklamaları

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, üniversitenin elde ettiği başarılar için emeği geçenlere teşekkür ederken, patent farkındalığının artırılması ve teknolojik gelişmenin öneminin altını çizdi. Ayrıca Türk Patent ve Marka Kurumu ile Yükseköğretim Kurulu Başkanı’na teşekkürlerini iletti.

Vedat Yunus İkizoğlu (İHA)

İlgili Haber  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Üniversite Öğrencilerine 10 Bin TL Burs Müjdesi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler