Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kartlı Ödemeler Aralıkta 978,3 Milyar Lira İle Rekor Kırdı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Aralık Ayı Kart Verilerini Açıkladı

Türkiye’deki Kart Sayılarındaki Artış

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), aralık ayına ilişkin verilerini yayınladı. Bu verilere göre, Türkiye’de kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart sayıları artmaya devam ediyor. Aralık ayı itibarıyla kredi kartı sayısı 117,7 milyon, banka kartı sayısı 189,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 90,0 milyon olarak belirlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre kredi kartı adedinde yüzde 18, banka kartı adedinde yüzde 12, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 26’lık bir artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 397,2 milyona ulaşarak geçen yıla göre yüzde 17 artış gösterdi.

Kartlı Ödemelerdeki Artış

Aralık ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yıla göre yüzde 116 artarak 978,3 milyar lira oldu. Bu ödemelerin 818,2 milyar lirası kredi kartları, 142,6 milyar lirası banka kartları ve 17,5 milyar lirası ise ön ödemeli kartlar ile gerçekleştirildi. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde büyüme oranı yüzde 124, banka kartları ile yapılan ödemelerde yüzde 78, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise yüzde 128 olarak gerçekleşti.

Toplam Ödeme Adetlerindeki Artış

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile aralık ayında yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yıla göre yüzde 22 artarak 1,4 milyar adet oldu. Kartlı ödemelerin 809,8 milyonu kredi kartları, 525,4 milyonu banka kartları ve 109,9 milyonu ise ön ödemeli kartlar ile gerçekleştirildi. Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı yüzde 24, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 15, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise yüzde 41 olarak kaydedildi.

İlgili Haber  Dev Banka, Dolar/TL Öngörüsünü Güncelledi!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor