Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karahan Şahin Başkan Seçildi, Faiz İndirimi Ertelenebilir!

Merkez Bankası Başkanı Fatih

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın Atanması Hakkında Haber

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, Hafize Gaye Erkan’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan’a ve para politikasındaki olası adımlarına ilişkin bir haber yayımladı. Kerim Karakaya ve Beril Akman imzasıyla yayımlanan “TCMB Başkanı Fed ve Amazon’da çalışmıştı” başlıklı haberde, konuya yakın kaynaklara dayandırılan değerlendirmelere yer verildi. Konuyla ilgili olarak, Karahan’ın 2023 yılı Temmuz ayından bu yana sürdürdüğü TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliği sırasında daha sıkı para politikası uygulanmasını savunduğu yönünde değerlendirmeler bulunuyor.

Karahan’ın başkanlığı döneminde faiz indirimlerinin en azından bu yıl sonuna kadar ertelenmesinin beklenebileceği yönünde yapılan değerlendirmeler de bulunmaktadır. Bu durum, Erkan’ın görevden alınması öncesinde bazı analistlerin üçüncü çeyrekte faiz indirimlerinin başlamasını beklediği beklentilerine karşı bir durumu temsil etmektedir.

‘BU DEFA FARKLI’

Türkiye’de son yıllarda TCMB Başkanları’nın görev sürelerinin kısa kaldığını ancak Erkan’ın görevinin sekiz ayda sona ermesinin yatırımcılar açısından diğer örneklerden farklı değerlendirildiği ve Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimi tercihi doğrultusunda gerçekleşmediğine işaret edildiği aktarılan haberde, ABD’nin önde gelen iki bankası JPMorgan ve Morgan Stanley’in Karahan döneminde TCMB’nin daha şahin olmasını bekledikleri ifade edildi. Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük imzalı raporda, Erkan’ın görevden ayrılışının 2019’daki ve 2021’deki başkan değişimlerinden farklı olduğunu vurgulamaktadır.

Haberde, Türk yetkililerin de Karahan’ın başkan olarak atanmasının ordoks politikalara dönüşü güçlendireceğini vurguladıkları belirtilmektedir. Bu durum, Türkiye’nin para politikasında belirli bir istikrarın sağlanması ve Karahan döneminde daha şahin bir yaklaşımın benimseneceği beklentilerini yansıtmaktadır.

İlgili Haber  Türkiye'de Faiz Artışı Olasılığına İki Yabancı Bakışı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor