Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kanada Yabancı Öğrenci Vizelerinde Sınırlama Getirecek, Türkiye’ye Örnek Olmalı

Kanada, Yabancı Öğrenci Vize

Kanada, Yabancı Öğrenci Vize Politikasını Değiştiriyor

Kanada, geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon yabancı öğrenciye vize vererek ülkeye giriş imkanı sağladı. Ancak hükümet, öğrenci vizelerine getirilecek sınırlamalarla birlikte politikada değişikliğe gidiyor. Kanada Göçmenlik Bakanı Marc Miller, yeni politika kapsamında 2024 yılında yaklaşık 364 bin vize verilmesinin planlandığını duyurdu.

Öğrenci Vizelerindeki Sınırlamalar

Hükümet, öğrenci vizelerinde getirilecek iki yıllık geçici sınırlama adımıyla birlikte aynı zamanda lisansüstü çalışma izinlerine de sınırlamalar getireceğini açıkladı. Artık lisansüstü eğitim sonrası verilen çalışma izinlerinden eşlerin faydalanamayacağı, kabul edilen yeni çalışma izni başvurularının da yeniden değerlendirileceği belirtildi.

Lisansüstü Çalışma İzinlerindeki Değişiklikler

Yabancı öğrencileri kendi ülkelerine dönmeye teşvik etmek amacıyla lisansüstü çalışma izinlerine getirilecek sınırlamalar, eşlerin artık bu izinlerden faydalanamayacağı ve yeni çalışma izni başvurularının yeniden değerlendirileceği bilgisini de ekledi.

Eğitim Kurumları ve Ekonomik Etkiler

Uluslararası öğrenciler, Kanada ekonomisine yılda yaklaşık 22 milyar Kanada Doları katkıda bulunuyor. Ancak yeni sınırlamalar, öğrenci akışının azalacağına dair endişelerin yanı sıra eğitim kurumlarını da etkiliyor. Özellikle en kalabalık eyalet olan Ontario’da uluslararası öğrencilerden kaynaklanan bir geçici “işçi sıkıntısı” meydana geleceği tahmin ediliyor.

Hükümetin Endişeleri

Hükümet, Kanada çapında yaşanan kira krizinin yanı sıra bazı kurumların sağladığı eğitimin kalitesi konusunda da şüphe duyduklarını aktardı. Yeni politikanın etkileri konusunda endişelerini dile getirdi.

Yukarıdaki değişikliklerle birlikte Kanada’da uluslararası öğrenci vizesi politikasında önemli değişikliklere gidileceği ve eğitim kurumları ile ekonominin bu değişikliklerden etkilenebileceği görünüyor.

İlgili Haber  Hollanda Yabancı Öğrenci Sayısını Artık Sınırlayacak!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.