Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kampüste Dış Ticaret Eğitimi Düzenlendi

“`html Mersin Üniversitesi’nde Dış

“`htmlMersin Üniversitesi’nde Dış Ticaret Eğitimleri Programı Düzenlendi

Mersin Üniversitesi’nde Dış Ticaret Eğitimleri Programı Düzenlendi

Ticaret Bakanlığınca Mersin Üniversitesi’nde (MEÜ) “Kampüste Dış Ticaret Eğitimleri” programı düzenlendi. Uygulamasına bu yıl başlanılan ve üçüncüsünün de MEÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildiği Ticaret Bakanlığı, üniversite ve Halkbank iş birliği ile düzenlenen “Ticaret Bakanlığı Kampüste Dış Ticaret Eğitimleri” başlıklı program tamamlandı.

Mersin Dış Ticaret Şehri

Açılış konuşmalarında Üniversite Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege, “Mersin özeline baktığımızda Mersin, önemli bir ticaret kenti. Çünkü dış ticaret dediğimizde Mersin biliyorsunuz ki bir liman kentidir. Limanın büyümesiyle birlikte Mersin limanı çevresinde ticaret hacmi gelişiyor ve bu şekilde büyüyor. Serbest bölgeye sahip olan Mersin, aynı zamanda kara yolu, deniz yolu, demir yolu gibi lojistik ulaşım merkezlerine de sahip. Sizler mezun olduğunda dış ticaret ile ilgili istihdam olanakları daha da artacaktır.” dedi.

Daha İyiye Giden Bir Üniversite Hedefliyoruz

Prof. Dr. İlhan Ege, başta Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar olmak üzere üniversitenin idari kadrosu ve öğretim elemanları her zaman öğrencilere destek olmaya hazır olduğunu da belirterek “Rektörümüzün desteği ile sizlerle beraber daha iyiye giden bir üniversite hedefliyoruz. Bu kapsamda da akademik, mesleki ve sosyal birçok aktivite yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kariyer Planlamasında Öncelik Olarak Kişinin Kendisini Tanıması Gerekir”

Açılış konuşmasının ardından programın ilk sunumunu gerçekleştiren Ticaret Uzmanı Asım Çalış, öğrencilere kariyer yolculuğundan ve kariyer planlamasından bahsederek, “Kariyer meselesinin odağı bireyin, hayatı boyunca edineceği iş tecrübelerini kapsar ve bir durumdan başka bir duruma geçişi ifade eder. Kariyer planlamasında öncelik olarak kişinin kendisini tanıması gerekir. Eğer tanıyamazsa karar verme aşmasında yanlışlar yapabilir ve bu yanlışlar sonucunda kişinin mutsuz olabilir. Bu noktada öğrencilerimiz kariyer planlamalarını öncelikli olarak kendini tanıyarak yapmalı” dedi.

İlgili Haber  Üniversite Öğrencileriyle Belgesel Tadında Tarih ve Kültür Turu Notları

Ticari Bilgiye Nasıl Kolay Erişilebilir?

Ticaret Uzmanı Onur Akgül de ticari bilgiye nasıl kolay erişilebilir konusunda ve Ticaret Bakanlığı web sitesi kullanımı hakkında öğrencilere detaylı bilgiler verdi. Akgül, kendi birimlerinde yaptıkları çalışmalardan da bahsederek sözlerini tamamladı.

Son olarak söz alan Halkbank Girişimci Bankacılık Bölümü Yetkilisi Emrah Derya, Girişimci Bankacılık Daire Başkanlığı olarak 2022 yılı temmuz ayında kurulduklarını, temel amaçlarının girişimcilik ekosistemini desteklemek olduğunu söyledi. Emrah Derya, çeşitli ürün ve projelerinin de olduğunu, bu projelerin; Girişimci Kredileri, Teknokent Destek Paketi, KGF Teminatlı Kredileri ve KOSGEB iş birlikleri olduğundan bahsederek sunumunu sonlandırdı.

Program, karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.“`

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler