Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadınlar, Erkeklerden Daha Az Maaş Alıyor

TÜİK Verilerine Göre Türkiye’de

TÜİK Verilerine Göre Türkiye’de Kadınların Ücretlerinin Düşük Olması

Kadınların Ücretleri Erkeklerden Daha Düşük

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 verilerine göre ücretli çalışanların yaklaşık üçte birini kadınlar oluşturuyor. Ancak, kadınların ücretleri erkeklere göre daha düşük olmaktadır. Ayrıca, eğitim seviyesi arttıkça bu ücret farkının da arttığı görülmektedir. Özellikle üniversite mezunu kadınların ücretleri, erkeklere göre daha düşük seviyelerde seyretmektedir.

Eğitim Seviyesi Ve Ücret Farkı

TÜİK verilerine göre, ücretli çalışan kadınların çoğunluğu yükseköğretim mezunu iken, bu durum erkeklerde daha düşük seviyede gerçekleşmektedir. Bu durumun yanı sıra eğitim seviyesi arttıkça cinsiyete dayalı ücret farkının da arttığı görülmektedir. Özellikle üniversite mezunu kadınların ücretlerinde yüzde 17.1’e varan bir fark ortaya çıkmaktadır.

Brüt Maaş Farkı

Aylık brüt maaşlara bakıldığında da erkeklerin ücretlerinin kadınlardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Özellikle üniversite mezunu erkeklerin brüt maaşları, kadınlardan çok daha yüksek seviyelerdedir. Bu durum, cinsiyete dayalı ücret farkının üniversite mezunu kadınlarda daha belirgin olduğunu göstermektedir.

Sonuç

TÜİK verileri, Türkiye’de cinsiyete dayalı ücret farkının varlığını ortaya koymaktadır. Özellikle eğitim seviyesi arttıkça bu farkın daha belirgin hale geldiği görülmektedir. Bu durum, ücret adaleti konusunda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini göstermektedir.

İlgili Haber  Rize’de Okul Öncesi Eğitim İçin "Ara Karne Etkinliği" düzenlendi | Trabzon Haber

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler