Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadın Öğrencilerin Bekaret Durumu Skandalı!

Kazakistan Ulusal Üniversitesi’nde öğrencilerin

Kazakistan Ulusal Üniversitesi’nde öğrencilerin bekaret durumu sızdırıldı

Kriz Yaşanan Üniversitede Skandal

Almatı’daki Al-Farabi Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan kriz büyük tepki topladı. Neden toplandığı bilinmeyen yaklaşık 190 kadın öğrencinin bekaret durumları üniversite tarafından sızdırıldı.

Hassas Bilgiler Sosyal Medyada

Yüzlerce kadınla ilgili son derece kişisel ve gizli tıbbi bilgiler, yetkililer tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Yaşları 17 ile 21 arasında değişen öğrencilerin bekaret durumları hakkında neden bilgi topladıkları belirsizliğini koruyor ancak paylaşılan veriler arasında isimler, yaşlar, telefon numaraları ve kimlik numaraları da yer alıyor.

Sosyal Medyadan Yayıldı

Yayına girdikten birkaç dakika sonra, üniversiteye bağlı çeşitli sosyal medya gruplarında yayılan bu bilgilerin ardından, kız öğrencilerin üniversitenin tıp merkezinde özel jinekolojik muayenelerden geçirildiği iddia edildi. Bu muayenelerin sonuçlarının sızdırıldığı açıklanırken bu muayenelerin eski Sovyet devletindeki öğrenciler için zorunlu olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı.

Öğrenciler Tepkili

Listede adı geçen ancak ismini vermek istemeyen bir öğrenci yerel haber kaynaklarına yaptığı açıklamada çok sert ifadeler kullandı. İsmini açıklamayan öğrenci, “Kişisel verilerimiz her yere adeta asıldı. Mahrem tıbbi muayenelerden sonra bilgileri toplayıp genel bir sohbet odasına atıyorlar” dedi. Bir başka öğrenci ise Kazakistan’da mahremiyete verilmeyen önemi eleştirdi.

Yetkililer Tepki Gösterdi

Üniversite, hatadan sorumlu tıp merkeziyle sözleşmesini feshetmeyi planladığını ve bir iç inceleme yürüttüğünü açıkladı, ancak büyük veri ihlalinden etkilenen öğrencilerden herhangi bir şekilde özür dilemedi.

Bakanlık Açıklama Yaptı

Kazakistan Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Sayasat Nurbek şok edici sızıntıyı eleştirdi. Nurbek, “Özellikle tıbbi nitelikteki kişisel verilerin aktarılması bir ihlaldir. Bu konuyu kontrol altına aldım, çünkü burada doğrudan bir ihlal var. Sorumlular mevcut mevzuatımız uyarınca cezalandırılacaktır” dedi.

İlgili Haber  Hatay'a Ekolojik Okul Geliyor

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler