Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul’un Konut İhtiyacı – Büyüyen Şehir, Artan Talep

Konut Sektöründe İstanbul’daki Konut
Konut Sektöründe İstanbul’daki Konut İhtiyacı


İstanbul’daki Konut İhtiyacı: Gelecek 10 Yılda 1,23 Milyon Konut Talebi

Geçtiğimiz hafta içerisinde Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) için PwC Türkiye tarafından hazırlanan rapor, konut sektörü için önemli veriler içeriyor. Rapor, İstanbul’un deprem ve kentsel dönüşüm kaynaklı ihtiyaç hariç tutulduğunda, gelecek 10 yılda 1,23 milyon yeni konut ihtiyacı olacağını ortaya koyuyor.

İstanbul’daki Haneye Bağlı Konut İhtiyacı

İstanbul’un nüfus değişimi ve göç hareketleri nedeniyle haneye bağlı konut ihtiyacı önemli bir konu. Önümüzdeki 10 yılda nüfustaki ve göç dengesindeki değişimlere bağlı olarak yıllık ortalama 108 bin, 10 yıllık dönemde ise toplam 1,08 milyon konut ihtiyacı öngörülüyor.

İstanbul’daki Konut İhtiyacının Belirlenmesinde İkametgâha Dayalı Olmayan Faktörler

Turistik amaçla kullanılmak üzere İstanbul’da 2032 yılına kadar yaklaşık 34 bin konuta ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, yabancılara yapılan konut satışı kapsamında 10 yıl içerisinde toplam 44 bin ek konut talebi bekleniyor.

Mevcut talebe eklenecek toplam konut talebinin de 10 yılda yaklaşık 4 bin olması bekleniyor. İkincil konuta olan talebin senede %4,6 oranında artacağı varsayılarak gelecek 10 yıl içerisinde toplam 50 bin konut talebinin oluşması öngörülüyor.

Özetle, gelecek 10 yıllık dönemde farklı nedenlere bağlı olarak 1,23 milyon adetlik konuta ihtiyaç duyulması önemli. Ancak üretilecek konutların hane halkının gelir yapısı ile de uyumlu olması gerekiyor ki erişilebilirlik sorunu yaşanmasın.

KONUTDER’in raporunda bu konu özelinde önemli detaylar bulunmakta. Detaylarını takip edeceğiz.İlgili Haber  Sanayi Sektöründe Büyük Yatırımlar Peşindeyiz!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor