Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Buhara Devlet Üniversitesi Arasında Ortak Ders İşbirliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi Türk
İstanbul Ticaret Üniversitesi Türk Dünyası Üniversiteleri ile Ortak Dersler

İstanbul Ticaret Üniversitesi Türk Dünyası Üniversiteleri ile Ortak Derslerini Gerçekleştiriyor


Güncellenme:

İki Üniversiteden Ortak Ders

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda düzenlediği Türk Dünyası Üniversiteleri ile Ortak Derslerin ilki Buhara Devlet Üniversitesi ile yapıldı.

İKİ ÜNİVERSİTEDEN ORTAK DERS

Ayrı ülkelerde, farklı sınıflarda eş zamanlı ve görüntülü olarak gerçekleştirilen ortak derse İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar ve Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Khamidov Obidjon Khafizovich de katıldı.

Dersten önce bir açış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Avşar, iki kardeş ülkenin iki farklı sınıfını birleştirmekten mutlu olduklarını belirtti. Üniversitenin uluslararasılaşma odaklı olduğunu vurgulayarak, Türk devletleri olmak üzere diğer bölgelerden üniversitelerle iş birliklerini güçlendirmeyi planladıklarını ifade etti.

HEDEF ENTEGRASYON VE ÇİFT DİPLOMA

Buhara Devlet Üniversitesi ile yapılan ortak dersin adının “Avrasya’da Kültür ve Siyaset” olarak seçilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Avşar, ortak derslere Türk devletleri ile ve Türkçe başlamalarının değerli olduğunu belirtti. Entegrasyon ve ortak diploma hedeflediklerini belirterek, üniversiteler arası iş birliğini arttırmayı amaçladıklarını söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Buhara Devlet Üniversitesi ortak ders

Rektör Prof. Dr. Avşar, aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin tarihçesi hakkında bilgi verdi ve üniversitenin akademik faaliyetlerine ilişkin detaylar paylaştı.

“İLİM VE MEDENİYET BUHARA’DAN YAYILDI”

Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Khamidov Obidjon Khafizovich, Türkiye’den öğrenci olduğu dönemi hatırlayarak, iki ülke arasında yapılacak iş birliğinin önemine vurgu yaptı. İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerini değişim programları ile ağırlamak istediklerini belirtti ve Buhara’nın eğitim ve medrese şehri olduğunu, ilim ve medeniyetin buradan dünyaya yayıldığını ifade etti.

İlgili Haber  Kütahya'daki Okulların Tamamında Güvenlik Kamerası Bulunuyor

Prof. Dr. Khafizovich, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi önemsediklerini belirtti. İki üniversite arasındaki akademik iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

ÖZBEK ÖĞRENCİLER MEKATRONİK DERSİ ALDI

Ayrıca, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkerim Kar tarafından verilen Mekatronik dersine Taşkent Dokumacılık ve Hafif Sanayi Üniversitesi öğrencilerinin online katılım sağladığı belirtildi.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler