Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul Bienali 2025 İçin Ertelemeye Gidiyor

18. İstanbul Bienali, 2025’e

18. İstanbul Bienali, 2025’e Ertelendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’in katkıları ile düzenlenecek olan 18. İstanbul Bienali, 2025’e ertelendi. Bienal, 14 Eylül-17 Kasım 2024 arasında gerçekleştirilecekti.

İstanbul Bienali’nin Ertelenme Nedeni

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 18. İstanbul Bienali için dünyanın dört bir yanından 58 sanatçıyla birlikte çalıştıklarını ve bienalin sanatın rolünü araştırdığını belirtti. Ancak, vakıftaki seçim ve karar süreçlerine dair eleştiriler aldıklarını ve bienale katılmayı kabul etmiş veya etmeyi değerlendiren sanatçıların olumsuz etkilendiğini gözlemlediklerini bildirdi. Bu nedenle, bienalin ertelendiğini ve 2025 yılında yeniden düzenleneceğini açıkladılar.

Küratörlük Seçimi Tartışmaları

İstanbul Bienali’nin küratörlük için önerilen ismin reddedilmesi sonucunda sanat çevrelerinde tartışmalar başladı. Uluslararası uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu’nun önerdiği küratörün reddedilmesi, küratörlük seçimi sürecinin şeffaflığı hakkında endişelere neden oldu. Bu durum, bienalin planlanan şekilde düzenlenmesini imkânsız hâle getirdi.

İKSV’nin Yeni Yönetimi

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, kısa bir süre önce İKSV ile yollarını ayırmış ve yerine İstanbul Bienali Direktörü Kevser Güler atanmıştı. 18. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick üstlenmesi bekleniyordu.

İlgili Haber  Erkan Özerman'ın Sonu - Üzücü Haberler!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi Temsil Eden
Sıradaki Haber Türk Kadınların BM’de Tanıtımı – Sözcü.