Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşgal Altındaki Kırım’dan Kurtulan Tek Üniversite, Varlığını Sürdürecek – QHA

Rus İşgali Altındaki Kırım’dan

Rus İşgali Altındaki Kırım’dan Taşınan Üniversite Çalışmalarına Devam Edecek

KTMM Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel’den Açıklama

Kırım’da 2014 yılından bu yana Rus işgali altında bulunan Volodımır Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi, işgal öncesinde eğitim veriyordu. 1 Eylül 2016 tarihinde Kıyiv’de yeniden faaliyetlerine başlayan üniversite, tasfiye tehlikesiyle karşı karşıyaydı. KTMM Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, bugün yaptığı açıklamada, üniversitenin faaliyetlerine devam edeceğini kaydetti.

Üniversitenin Çalışmalarına Devam Edeceği Açıklandı

Doç. Dr. Gayana Yüksel, yaptığı açıklamada, “Kırım’dan taşınan tek üniversite çalışmalarına devam edecek! Biraz önce Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk’un başkanlık ettiği toplantıda, Tavriya Milli Üniversitesinin Kırım’ın sembolü ve kültür merkezi olarak çalışmalarını devam ettirmesi ve geliştirilmesi ayrıca bu konuda her düzeyde yardım sağlanmasına ilişkin bir karar alındı” ifadelerini kullandı.

Üniversiteye Destek Verenlere Teşekkür

Yüksel, Tavriya Milli Üniversitesinin tasfiye etme kararına karşı çıkan ve üniversiteye destek veren herkese teşekkür etti.

Tavriya Milli Üniversitesi Tasfiye Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, ocak ayında 2014 yılından bu yana Rus işgali altında bulunan Kırım’dan taşınan tek yüksek öğretim kurumunun yeniden düzenlenmesine ilişkin konuyu Bakanlar Kuruluna sunduğunu öğrenilmişti.

Taslak belgede Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin Kıyiv-Mogıla Akademisi Milli Üniversitesine katılarak yeniden düzenlenmesi öneriliyordu. Sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, üniversitenin tasfiye girişimini kınamıştı.

Kırım Tatarlarının millî lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da, üniversitenin tasfiyesine karşı çıkmıştı.

İlgili Haber  Üniversite Öğrencileri, Çamaşır Kafe İle Zamandan ve Bütçeden Tasarruf Ediyor

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler