Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnternetten Alışveriş Yapan Bir Kişi Mağduriyet Yaşıyor: İşte Hayal Kırıklığı!

Sosyal Medya Alışveriş Araştırması:

Sosyal Medya Alışveriş Araştırması: İnceleme Raporu Açıklandı

Bir Ticaret Bakanlığı araştırmasına göre, sosyal medya alışverişlerinde “influencer”ların etkisinin, tanıdık tavsiyelerinden daha az olduğu ortaya çıktı.

Araştırma Raporunun Bulguları

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Dijital Mecralarda Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Araştırma Raporu” kapsamında, Türkiye genelinde 15 yaş ve üstü 1000 internet kullanıcısıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirildi.

Sosyal Medya Tercihleri

Katılımcıların yüzde 76,2’si en çok Instagram’ı tercih ettiğini belirtirken, Facebook, YouTube ve Twitter da düzenli olarak kullanılan diğer sosyal medya platformları arasında yer aldı.

Alışveriş ve Eğitim Düzeyi

Alışveriş yapanların çoğunluğu üniversite mezunu ve 25-34 yaş grubundan oluşurken, her 10 sosyal medya kullanıcısından 3’ü bu platformlar üzerinden alışveriş yaptıklarını belirtti.

Instagram Alışveriş Tercihi

Instagram, kullanıcıların en fazla alışveriş yaptığı platform olarak öne çıktı. Kullanıcıların yüzde 25,6’sı yılda en az bir kere sosyal medya üzerinden alışveriş yaptığını ifade etti.

Tavsiyelerin Etkisi

Alışveriş yapanların, yakın çevrelerinden veya tanıdık birinin tavsiyesinden etkilendiği ve sosyal medyada bulunamayan ürünlerin bu platformlarda bulunmasının çevrim içi alışverişi teşvik ettiği belirlendi.

Çevrim İçi Alışverişte Yaşanan Mağduriyetler

Çevrim içi alışveriş yapanların yüzde 47,2’si, sahte ya da yanıltıcı ürünler nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirtirken, bu durumun yaş ve cinsiyete göre dağılımı da incelendi.

Mağduriyet Nedenleri

Kullanıcıların yüzde 79,6’sı, sahte ve yanıltıcı içerikler ile reklamların mağduriyetlerinin nedeni olduğunu ifade etti.

İnfluencerlar ve Tüketici Tercihleri

Her 10 sosyal medya kullanıcısından 7’si, “influencer”ların reklam içeriklerinin gerçek kullanıcı deneyimini yansıtmadığını düşündüğünü ifade etti. Satın alma kararlarını bu kişilerin içeriklerinin etkilemediğini belirten kullanıcılar, influencerların temel amacının ticari kazanç olduğunu düşündüklerini aktardı.

İlgili Haber  Rekabet Kurulu Bilişim Firmalarına Milyonlarca Lira Cezası Kesildi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor