Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İmalat PMI 7 Aydır Daralmaya İşaret Ediyor – Finans Haberlerinin Doğru Adresi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI Raporuna Göre Ocak Ayı İmalat Sanayi Performansı

Manşet PMI ve Faaliyet Koşulları

Ocak ayında 47,4 olan manşet PMI, son dört ayın en yüksek değeri olan 49,2’ye ulaşarak faaliyet koşullarındaki bozulmanın hafiflediğine işaret etti. Ancak, Manşet PMI son dört ayın en yüksek değerine ulaşsa da üst üste yedinci ay 50,0 eşik değerin altında kaldı. Üretimdeki azalış, son altı ayın en düşük hızında ölçüldü.

Sektörel Performans

Takip edilen 10 sektör arasında kimyasal, plastik ve kauçuk ürünleri hariç tüm sektörlerde yeni siparişler yavaşlama kaydederken en sert düşüşün yaşandığı sektör giyim ve deri ürünleri oldu. Yarısı yeni yıla istihdamını genişleterek başladı.

Analist Yorumu

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, ocak ayına ilişkin PMI verilerinin sektörde yavaşlama eğiliminin hafiflediği yönünde olumlu sinyaller verdiğini belirtti. Ancak, imalatçılar için halen bazı zorlukların devam ettiğine dikkat çekti. Özellikle maliyet enflasyonundaki hızlı ivmelenme ve nihai ürün fiyatlarındaki yüksek artışın talebi sınırlayıcı etki yaptığını vurguladı.

Enflasyon ve Üretim

Ocak ayında girdi maliyetleri enflasyonu belirgin bir şekilde ivmelenerek geçen yılın ağustos ayından bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşti. Bu durum, imalatçıların kendi satış fiyatlarını belirgin bir hızda artırmalarına ve enflasyonun son beş ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu. Üretimdeki yavaşlama ise özellikle metalik olmayan mineral ürünlerde kaydedildi.

Tedarik Zinciri ve İstihdam

Tedarikçilerin teslimat sürelerindeki artışın Kızıldeniz’deki nakliye sorunlarından kaynaklandığı belirlendi. İstihdam açısından ise beş sektör çalışan sayılarını artırırken, giyim ve deri ürünleri firmalarında belirgin istihdam kaybı yaşandı.

İlgili Haber  Alshaya Group's Layoff Proposal at Starbucks: A Unique Strategy

Teslimat Süreleri ve Enflasyon

Ocak ayında Kızıldeniz’de yaşanan sorunlara bağlı olarak, tedarikçilerin teslimat sürelerinde uzama kaydedildi. Girdi maliyetlerindeki artışlar ve liradaki değer kaybının etkisiyle enflasyonun keskin bir şekilde hızlandığı görüldü. Nihai ürün fiyatları tüm sektörlerde aralık ayına göre daha hızlı arttı.

Yorum ve Beklentiler

İmalatçılar 2024 yılının başında zorlu bir talep ortamıyla karşı karşıya kaldı. Ancak, dış talep tarafında olumlu bir tablo çizildi ve yeni ihracat yeni siparişlerinde genişleme kaydedildi. Yatırım ve üretimdeki büyüme beklentilerinin devam ettiği ifade edildi.

Teslimat ve Satın Alma Hacmi

Ocak ayında Kızıldeniz’de yaşanan sorunlara bağlı olarak, tedarikçilerin teslimat sürelerinde uzama kaydedilse de, satın alma hacmi gerileme gösterdi. Metalik olmayan mineral ürünler hariç tüm sektörlerde enflasyon ivme kazandı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor