Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Harvard Üniversitesi’nde Yürütülen Soruşturma: Özgün ve Benzersiz Bir Analiz

ABD Üniversitelerinde Antisemitizm Tartışmaları

ABD Üniversitelerinde Antisemitizm Tartışmaları Devam Ediyor

Harvard Üniversitesi, Yahudi Karşıtlığı Soruşturmasında Belgeleri Sunmadığı İddia Ediliyor

ABD’de Cumhuriyetçilerin liderliğini yaptığı Komisyon, Harvard yönetimine gönderdiği celp metninde üniversite yönetiminin, Yahudi karşıtlığı soruşturmasıyla ilgili daha önce istenen belgeleri sunmadığı öne sürüyor.

Harvard yönetiminden istenen belgelerin, 1 Ocak 2021’den bu yana gerçekleşen Yahudi karşıtı eylem veya olaylarla ilgili temel materyalleri içermesi talep ediliyor.

Komisyon Başkanı Virgina Foxx, ABC kanalına yaptığı açıklamada, “Harvard’ın Yahudi öğrencileri, kampüsü saran antisemitizmin ateş fırtınasına katlanmaya devam ederken soruşturmamızın gecikmesine ve buna karşı gelinmesine tolerans göstermeyeceğim” diyor.

Açıklama: Harvard Üniversitesi Yönetimi ve Komisyon Arasındaki İddialar

Üniversiteden yapılan açıklamada antisemitizmin Harvard toplumunda yerinin olmadığı vurgulanarak, celp için “talihsiz” yorumu yapıldı ve Komisyonun soruşturma kapsamındaki on başvurusuna direkt olarak bütün yanıtların verildiği kaydedildi.

ABD’deki Üniversitelerde “İfade Özgürlüğü” Tartışması

ABD’deki üniversitelerde İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık düzenlenen Filistin yanlısı gösteriler, İsrail taraftarı bazı kesimler tarafından “Yahudi düşmanlığı” yapıldığı gerekçesiyle eleştiri oklarına hedef olmuştu.

ABD Kongresi Eğitim ve İş Gücü Komisyonu tarafından düzenlenen oturum kapsamında, üniversite rektörleri, üniversite kampüsünde antisemitizm olaylarına ilişkin yaklaşımlarına dair ifade vermeye çağrılmıştı.

Üç rektör, saatler boyunca antisemitizmle ilgili konularda öğrencilere yönelik disiplin faaliyetlerine, üniversitelerin nasıl farklı görüşleri temsil ettiğine ve kampüsteki güvenliğe ilişkin ısrarlı soruları yanıtlamıştı.

İfade Özgürlüğüne Karşı Baskılar ve Rektör İstifaları

Üç isim de İsrail’e tepki gösterilerini, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesi nedeniyle yoğun baskıyla karşı karşıya kalarak istifaya zorlanmıştı. Pensilvanya Üniversitesi rektörü Magill, bu baskılardan sonra istifa etmişti.

İlgili Haber  Kolay Giriş, Hızlı Kaçış: Üniversite Maceramız

Harvard Üniversitesi yönetimi, Rektör Gay’ın baskılara rağmen görevinde kalacağını duyurmuş ancak bu defa gündeme getirilen “akademik intihal” suçlamaları üzerine Gay, görevinden ayrıldığını duyurmuştu.

Halen koltuğunu koruyan tek isim olan MIT Rektörü Sally Kornbluth ise İsrail’in saldırılarına karşı kampüste izinsiz gösteri düzenleyen öğrenci grubunun tüm haklarını askıya almıştı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler