Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gösterişi Olmayan Ama Usta: Büyük Filmlerin Yönetmeni • TheMagger

Norman Jewison: Sinema Dünyasının

Norman Jewison: Sinema Dünyasının Büyük Yönetmenlerinden Birinin Kariyeri

Norman Jewison’ın Başyapıtları

Kanadalı yönetmen Norman Jewison, sinema tarihinin en büyük 25 yönetmeni arasında yer almasa da, üç büyük filmiyle sinema sevgisini pekiştiren ve en sevdiği filmler arasında yer alan bir yönetmendir. 1967 yapımı In the Heat of the Night, 1968 yapımı The Thomas Crown Affair ve 1971 yapımı Fiddler on the Roof büyük başyapıtlardır. Bunun yanı sıra The Russian are Coming (1966), Jesus Christ Superstar (1973), Rollerball (1975), A Soldier’s Story (1984), Other People’s Money (1991), Only You (1994) ve The Hurricane (1995) gibi diğer filmleri de sinematografisinin ilgi çekici parçalarıdır.

Norman Jewison’ın Kariyeri

Norman Jewison 1926’da Toronto’da doğmuş ve II. Dünya Savaşı’nda Kanada Kraliyet Donanması’nda görev yapmıştır. Savaş sonrasında ABD’ye giden Jewison, ardından Kanada’ya dönüp Toronto Üniversitesi’nden mezun olmuş ve BBC’de çalışmak üzere Londra’ya gitmiştir. Daha sonra tekrar Kanada’ya dönerek CBC Televizyonu’nda görev almıştır. 1958 yılında NBC Televizyonu’nda çalışmak için New York’a gitmiş ve tanıştığı Tony Curtis’in önerisiyle yönetmenlik kariyerine başlamıştır.

In the Heat of the Night

Jewison’ın kariyerinde dikkat çeken başyapıtlardan biri olan In the Heat of the Night, 1967 yapımı bir siyahi polis ve ırkçı bir kasaba şerifinin bir cinayeti aydınlatma hikayesini anlatmaktadır. Film, yedi dalda Oscar adayı olmuş ve beş heykelcik kazanmıştır. Ayrıca sinema tarihinin en iyi 100 filmi arasında yer almakta ve Ulusal Film Arşivi’ne dahil edilmiştir.

İlgili Haber  2024 Bağımsız Ruh Ödülleri Sahiplerini Buldu! - Haberler

The Thomas Crown Affair

Jewison’ın yönettiği diğer bir önemli film olan The Thomas Crown Affair, 1968 yapımıdır. Film, büyük yıldızlar Steve McQueen ve Faye Dunaway ile birlikte çalışmış, sinema tarihinde kült bir yer edinmiş ve başarılı bir gişe performansı sergilemiştir.

Fiddler on the Roof

1971 yapımı Fiddler on the Roof ise Jewison’ın büyük müzikal yapılardan biridir. Film, gişe rekorları kırmış, Oscar’a aday gösterilmiş ve üç dalda ödül kazanmıştır.

Moonstruck

1987 yapımı Moonstruck, Jewison’ın bir romantik-komedi filmidir ve büyük bir gişe başarısı elde etmiştir. Film, En İyi Kadın Oyuncu (Cher) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Olympia Dukakis) dahil olmak üzere birçok ödül almıştır.

The Hurricane

1999 yapımı The Hurricane, Afro-Amerikan boks şampiyonu Rubin ‘Hurricane’ Carter’ın hikayesini anlatmaktadır. Film, Denzel Washington’ın performansıyla dikkat çekmiş ve genel olarak gişede ve eleştirmenler düzeyinde başarılı bulunmuştur.

Son Filmler ve Emeklilik

2003’te çektiği The Statement ile emekli olan Norman Jewison, uzun bir kariyere ve birçok önemli filme imza atmıştır. Filmleri farklı türlere ayrılsa da, yönetmenlik bilgisi ve mükemmel teknikleri ile tanınmıştır. Sinema dünyasında büyük bir yere sahip olan Jewison, kariyerine damga vurmuş bir yönetmendir.

Norman Jewison’a Genel Bakış

Norman Jewison, sinema dünyasında özgün tarzı ve farklı türlerdeki başarılı filmleriyle hatırlanan önde gelen bir yönetmendir. Sinema tarihine iz bırakan eserler bırakmış olsa da, Jewison’ın yönetmenlik tarzı her filmde farklılık göstermektedir. Ancak bu durum, onun sinema tarihindeki etkisini ve başarılarını azaltmamıştır. Yönetmenliği, her daim kalitesini ve ustalığını korumuş ve sinema dünyasında saygın bir yere sahip olmuştur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi Temsil Eden
Sıradaki Haber Türk Kadınların BM’de Tanıtımı – Sözcü.