Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gençler için Diyanet’in düzenlediği “Umre” Ödüllü Yarışma Buluşması

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması Kazananlarına Umre İbadeti Ödülü Verilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Umre Ödüllü Bilgi Yarışması”nı kazanan öğrencilere, başkanlık tarafından umre ibadeti ödülü verilecek. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, bu uygulamaların yasadaki boşluklardan yararlanarak yapıldığını ve ödülün umre olmasının laik ve bilimsel eğitime terstir şeklinde yorumda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Düzenlediği Yarışma Detayları

Diyanet İşleri Başkanlığı, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik “Umre Ödüllü Bilgi Yarışması” düzenliyor. Yarışmaya katılacak öğrenciler Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarına ait belirlenmiş belirli kitaplardan sorumlu olacak. Sınav, belirlenen kitaplardan yapılacak ve dereceye girenlere umre ödülü verilecek. Başvuru tarihleri 29 Aralık 2023-1 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapılacak, sınav ise 9 Mart 2024’te gerçekleşecek.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak’ın Görüşleri

Eğitim-Sen Genel Başkanı Irmak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen umre ödüllü yarışma için “dinselleştirme ve gericileştirme saldırısı” yorumu yaptı. Irmak, konuyla ilgili “Bu yarışma gibi uygulamalar, yasaya aykırıdır ancak bunlar yasaya dayandırılarak ya da yasadaki boşluklardan yararlanılarak yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, başkanlık adı altında devlete müdahale ediyor. Biz bu kurumun kaldırılmasını istiyoruz. Yarışma ödülünün umre olması da laik ve bilimsel eğitime terstir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Yarışma kitaplarını incelediğimizde de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı denetiminden geçmediğini görüyoruz. Zaten İlmihal bir yorum kitabıdır. Bu tarz yorum içeren kitaplarla algı oluşturmaya çalışıyorlar.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.


İlgili Haber  Üniversite Çalışanlarının Mağduriyeti Giderilecek!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler