Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistinli Üniversite Öğrencileri, Türkiye’ye Dışişleri Bakanlığı Tarafından Getirildi

Filistinli Öğrenciler Türkiye’ye GetirildiHaberin

Filistinli Öğrenciler Türkiye’ye Getirildi

Öğrencilerin Türkiye’ye Getirilmesi ve Eğitim Planları

Dışişleri Bakanlığı tarafından İsrail’in saldırılarından kaçan 102 Filistinli öğrenci Türkiye’ye getirildi. Öğrencilerin yarım kalan üniversite eğitimlerine Türkiye’de devam etmeleri amaçlanıyor.

Filistinli Öğrencilerin Tecrübeleri ve İstekleri

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, “Bugün sizi davet etmemizdeki amaç sizleri tanımak, sizleri dinlemek ve Türkiye’de yaşadığınız günler özellikle Filistin’de yaşadığınız zulümle ilgili istişarelerde bulunmaktır.” dedi. Filistinli öğrenci Nour Musallam ise, “Ben Filistin’i bıraktım evimi bıraktım. Buraya geldim. Çok zor şeyler yaşadım ama inşallah devam edeceğim burada.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin Eğitim Durumları ve Mücadeleleri

Filistinli öğrenci Alaa Al Muzaini, “Ben Alaa Al Muzaini. 19 yaşındayım. Dijital ekonomi ve finansal teknoloji okuyorum. Çok dağınık hissediyorum yani hiçbir şey belli değil. Ne olacağımız belli değil. Umarım ve uğraşıyorum burada okumak için. Hiçbir şey belli değil. Zor ama her şey en başta zor olabilir ama alışırız” dedi. Nour Musallam ise, “Merhaba, benim adım Nour Musallam. Ben 20 yaşındayım. Filistin’de İslam Üniversitesi’nde optimetrik okuyorum, 3. sınıftayım. İnşallah iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum. Ben devam edeceğim; ama çok zor bir şey. Ben Filistin’i bıraktım evimi bıraktım. Buraya geldim. Çok zor şeyler yaşadım ama inşallah devam edeceğim burada.” şeklinde konuştu.

Sivil Toplum Örgütlerinin Destek İçeriği ve Öğrencilerin Gelecek Planları

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, “Bugün sizi davet etmemizdeki amaç sizleri tanımak, sizleri dinlemek ve Türkiye’de yaşadığını günler özellikle Filistin’de yaşadığınız zulümle ilgili istişarelerde bulunmaktır. Biz yaşanan olayları savaş olarak adlandırmıyoruz. Orada bir işgal var ve insan hakları ihlali var ve insan hakları suçu var ve yargılamalar da başladı. Bizler de sivil toplum örgütü olarak kendi çapımızda Filistin’den gelen kardeşlerimize ‘Sizlere neler yapabiliriz?’ diye istişare etmek üzere bu toplantıyı organize ettik. Değerli bakan yardımcılarımızdan ve AFAD yetkililerinden aldığımız bilgiye göre yaklaşık 100-102 öğrenci üniversite eğitimini yarım bırakarak Türkiye’ye gelmiş durumdalar. Bu öğrencilerin bir kısmında Türk vatandaşlığı, Türk pasaportu ve Kıbrıs Türk vatandaşlığı pasaportu var, bir kısmı Filistin pasaportuna sahipler.” şeklinde konuştu.

İlgili Haber  17 Yaşındaki Öğrenci, Alzheimerı Teşhis Edecek Yapay Zeka Modeli Geliştirdi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.