Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistinli 102 Üniversite Öğrencisi İstanbul’da Ağırlanıyor

Filistinli Öğrenciler, Türkiye’de Üniversite

Filistinli Öğrenciler, Türkiye’de Üniversite Eğitimlerine Devam Ediyor

Öğrenciler, Türkiye’de Yeni Bir Başlangıç Yapıyor

Filistinli öğrenciler, TOGEMDER ve AFAD İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yemekte biraraya geldi. 102 öğrencinin yarım kalan üniversite eğitimlerine Türkiye’de devam etmesi amaçlanıyor.

Sürgün ve Zorluklar

Filistinli öğrenci Nour Musallam, “Ben Filistin’i bıraktım evimi bıraktım. Buraya geldim. Çok zor şeyler yaşadım ama inşallah devam edeceğim burada.” şeklinde konuştu.

Başvuru ve Umutlar

İsrail’in saldırılarından kaçan 102 Filistinli öğrenci Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Filistinli öğrenciler TOGEMDER ve AFAD İstanbul İl Müdürlüğü’nün organize ettiği programda biraraya geldi.

Umut Dolu Sözler

Filistinli öğrenci Alaa Al Muzaini, “Ben çok dağınık hissediyorum yani hiçbirşey belli değil. Ne olacağımız belli değil. Umarım ve uğraşıyorum burada okumak için. Herşey en başta zor olabilir ama alışırız.” dedi.

Zorlu Süreç ve Umutlar

Filistinli öğrenci Nour Musallam ise, “Benim babam orada kaldı, engellediler buraya gelmesini. Ben, kardeşlerim ve annem çıktık. Babam buraya gelsin diye uğraşıyorum ama çok kötü bir durumda. Ben, evimi bıraktım belge falan almadım üniversite hakkında. Tekrar döndüm bilgiler almak için evimi bulamadım ben. Evim yıkıldı ama çok şükür hayatta kaldık.” şeklinde konuştu.

Zulüm ve İstişare

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, “Bugün sizi davet etmemizdeki amaç sizleri tanımak, sizleri dinlemek ve Tükiye’de yaşadığını günler özellikle Filistin’de yaşadığınız zulümle ilgili istişarelerde bulunmaktır.” dedi.

Program, Pençe-Kilit harekatında şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İlgili Haber  Söke'de Bir Kişi Okul Bahçesinde Ölü Bulundu - Akdeniz Gerçek Gazetesi

Filistinli öğrenciler eğitim durumlarıyla ilgili kendilerine dağıtılan bilgi fomlarını doldurdu. Türkiye’ye getirilen 102 Filistinli öğrenciden biri olan Alaa Al Muzaini, “Ben çok dağınık hissediyorum yani hiçbirşey belli değil. Ne olacağımız belli değil. Umarım ve uğraşıyorum burada okumak için. Herşey en başta zor olabilir ama alışırız” dedi.

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, “Biz yaşanan olayları savaş olarak adlandırmıyoruz. Orada bir işgal var ve insan hakları ihlali var ve insan hakları suçu var ve yargılamalar da başladı. Bizler de sivil toplum örgütü olarak kendi çapımızda Filistin’den gelen kardeşlerimize ‘Sizlere neler yapabiliriz?’ diye istişare etmek üzere bu toplantıyı organize ettik.” şeklinde konuştu.

Yapılandırılmış veri makale şemasına uygun hale getirildi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler