Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistin’e Destek Eylemini Engellemek İçin Üniversite Binalarını Kapattı

Amsterdam Üniversitesi Öğrenci Protestosu
Amsterdam Üniversitesi Öğrenci Protestosu

Amsterdam Üniversitesi Öğrencileri Filistin Protestosu Düzenledi

Amsterdam (AA) –
Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi (UvA), öğrenciler tarafından Roeterseiland Kampüsü’ndeki ana binada yapılması planlanan oturma eylemini engellemek için binaların giriş ve çıkışlarını geçici olarak kapattı.

Protesto Filistin’e Destek İçin Düzenlendi

UvA yönetiminin kampüsteki binaların giriş-çıkışlarını kapatması sebebiyle ana binada yapılması planlanan Filistin’e destek eylemi kampüsün ortasındaki köprüde yapıldı.

Öğrencilerin Talepleri

Kampüste toplanan öğrenciler, ellerinde “Gazze’deki soykırımı durdur”, “Özgür Filistin” ve “Varoluş direnmedir” yazılı pankartlar açtı ve “Amsterdam Üniversitesi, saklanamazsın, soykırımı destekliyorsun”, “Özgür Filistin” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganı attı.

Yönetimin Eleştirisi

Öğrenciler, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırıları kınamada çok hızlı hareket eden üniversite yönetiminin, Filistin’deki soykırıma karşı tavır almamasını eleştirdi.

Öğrencilerin Görüşleri

Protestoya katılan öğrencilerden Melis van Thijmveld, Filistin’in özgürlüğü için bu protestoyu organize ettiklerini fakat üniversite yönetiminin kendileriyle herhangi bir görüşme gerçekleştirmeden tüm binaların giriş çıkışlarını kapattığını belirtti.

Van Thijmveld, “Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde üniversite, ilk olarak her yere posterler astı ve Ukrayna’yla dayanışma gösterdi. Filistin’de olayların patlak vermesinden sonra hala devam eden soykırımla ilgili herhangi bir mesaj verilmedi ve dayanışma gösterilmedi. Bence bu berbat bir şey.” dedi.

Gelecek Planlar

Öğrenciler, kampüsteki gösteriden sonra bugün Hollanda’nın birçok kentinde eş zamanlı olarak yapılacak oturma eylemlerine katılmak üzere Amsterdam merkezi tren istasyonuna doğru yürüyüşe geçti.


İlgili Haber  Bolu'daki Özel Eğitim Merkezinde Yangın Tatbikatı Düzenlendi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler