Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistin’den Getirilen 102 Üniversite Öğrencisi İstanbul’da Buluştu

Filistinli Öğrencilerin İstanbul’da Buluşması


Filistinli Öğrencilerin İstanbul’da Buluşması

Filistinli Öğrenciler İstanbul’da Buluştu: İsrail Saldırılarından Kaçan Gençlerin Hikayeleri

102 Filistinli Öğrenci Türkiye’ye Getirildi

İsrail’in saldırılarından kaçan 102 Filistinli öğrenci Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Öğrenciler, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) ve AFAD İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Programda konuşan TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, öğrencileri tanımak, dinlemek ve Türkiye’de yaşadıkları zorluklar hakkında istişarelerde bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti.

İstanbul’da Buluşma Programı

Filistinli öğrencilerin buluşma programına AK Parti Milletvekili Tuba Durgut, TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, AFAD İstanbul İl Müdürü Ercan Akar, Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmoud Madhoun, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nergiz Dağoğlu ve TOGEMDER Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Program, Pençe-Kilit harekatında şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Öğrencilerin Hikayeleri

Alaa Al Muzaini, “Ben Alaa Al Muzaini. 19 yaşındayım. Dijital ekonomi ve finansal teknoloji okuyorum. Çok dağınık hissediyorum. Umarım burada okumak için uğraşırım. Her şey zor olabilir ama alışırız,” dedi.

Filistinli öğrenci Nour Musallam ise, “Ben 20 yaşındayım. Filistin’de İslam Üniversitesi’nde okuyorum. Evimi bıraktım, belge falan almadım üniversite hakkında. Tekrar döndüm bilgiler almak için, evimi bulamadım ben. Evim yıkıldı ama çok şükür hayatta kaldık,” şeklinde konuştu.

Destek ve Dayanışma

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, “Sivil toplum örgütü olarak kendi çapımızda Filistin’den gelen kardeşlerimize ‘Sizlere neler yapabiliriz?’ diye istişare etmek üzere bu toplantıyı organize ettik. Filistinli öğrencilerin yarım kalan üniversite eğitimlerini Türkiye’de sürdürmeleri amaçlanıyor,” diye konuştu.

İlgili Haber  Okul Bahçesinde Dehşet: Veli Ağır Yaralandı!

AK Parti 24. Dönem İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu da öğrencilere her türlü desteği ulaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmoud Madhoun, “Filistin ve Gazze’de büyük bir dram yaşanıyor. Gazze’ye atılan bombaların toplamı yaklaşık 80 bin ton bomba atıldı. Japonya’daki Hiroşima, Nagazaki şehirlerine atılan atom bombalarının iki veya üç katı Gazze’ye atıldı. Gazze’ye atılan bombalar evlerin yüzde 75’i harap etti. Gelecek sene alınacak öğrencilerin sayılarını arttıracağız,” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin yaşadığı zorluklar ve Türkiye’de eğitimlerine devam etme çabaları, Türk yetkililer ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle devam edecek.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yetersiz Beslenme Sorunu ve Okul
Sıradaki Haber Okul Yemeği İçin Şimdi Masaya!