Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistin Üniversite Öğrencileri İstanbul’da Buluştu: Birlikte Yaşamak ve Öğrenmek

Filistinli Öğrenciler Türkiye’ye GetirildiHaberin

Filistinli Öğrenciler Türkiye’ye Getirildi

İsrail’in saldırılarından kaçan 102 Filistinli öğrenci Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Filistinli öğrenciler TOGEMDER ve AFAD İstanbul İl Müdürlüğü’nün organize ettiği programda bir araya geldi.

Filistinli Öğrencilerin Eğitim Durumu

Program, Pençe-Kilit harekatında şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Filistinli öğrenciler eğitim durumlarıyla ilgili bilgi formlarını doldurdu. Türkiye’ye getirilen 102 Filistinli öğrenciden biri olan Alaa Al Muzaini, “Ben Alaa Al Muzaini. 19 yaşındayım. Dijital ekonomi ve finansal teknoloji okuyorum. Çok dağınık hissediyorum yani hiçbir şey belli değil. Ne olacağımız belli değil. Umarım ve uğraşıyorum burada okumak için. Hiçbir şey belli değil. Zor ama her şey en başta zor olabilir ama alışırız” dedi.

Nour Musallam’ın Zorlu Deneyimi

Filistinli öğrenci Nour Musallam ise, “Ben Filistin’i bıraktım evimi bıraktım. Buraya geldim. Çok zor şeyler yaşadım ama inşallah devam edeceğim burada. Aslında benim babam orada kaldı, engellediler buraya gelmesini. Ben, kardeşlerim ve annem çıktık. Babam buraya gelsin diye uğraşıyorum ama çok kötü bir durumda. Biliyorsunuz ben evimi bıraktım belge falan almadım üniversite hakkında. Tekrar döndüm bilgiler almak için evimi bulamadım ben. Evim yıkıldı ama çok şükür hayatta kaldık.” şeklinde konuştu.

TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen ise, “Bugün sizi davet etmemizdeki amaç sizleri tanımak, sizleri dinlemek ve Türkiye’de yaşadığını günler özellikle Filistin’de yaşadığınız zulümle ilgili istişarelerde bulunmaktır. Biz yaşanan olayları savaş olarak adlandırmıyoruz. Orada bir işgal var ve insan hakları ihlali var ve insan hakları suçu var ve yargılamalar da başladı. Bizler de sivil toplum örgütü olarak kendi çapımızda Filistin’den gelen kardeşlerimize ‘Sizlere neler yapabiliriz?’ diye istişare etmek üzere bu toplantıyı organize ettik.

İlgili Haber  İstanbul'da Yarıyıl Tatilinde Okul Bahçeleri ve Kütüphaneler Öğrencilere Açık!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Almanya’nın Wuppertal Kentinde Okulda Gerçekleşen
Sıradaki Haber Öğrenci, Üç Arkadaşını Bıçaklayarak Yaraladı