Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fed’in Kararlılığı: Faizlerde Değişiklik Yok, Mesaj İse İndirim!

Fed Politika Faizinde Değişikliğe

Fed Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi, Ancak Faiz İndirimi Sinyali Vermedi

Fed, 2 günlük toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmedi ve faiz oranını yüzde 5,25-5,50 aralığında tutmaya karar verdi. Karar oy birliğiyle alındı ve faiz artırımlarının sona erdiği, ancak faiz indirimine henüz hazır olunmadığı mesajı verildi. Enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz artırımı olabileceğine dair ifade metinden çıkarıldı. Ancak, enflasyonun hala yüzde 2’lik hedefin üzerinde seyrettiği belirtilerek faiz indirimi planının henüz olmadığı vurgulandı. “Komite, enflasyon sürdürülebilir şekilde yüzde 2’lik hedefe ulaşana kadar faiz indiriminin uygun olmayacağını bekliyor” açıklaması yapıldı.

Son göstergeler, ekonomik aktivitenin sağlam bir şekilde genişlediğine işaret ederken, istihdam kazanımlarının yavaşladığı ancak hala güçlü olduğu belirtildi. Enflasyonun geçen yıl yumuşadığı ancak hala yüksek seviyede olduğu değerlendirmesi yapıldı. Metinde, Fed’in ekonomik görünümün belirsizliğine dikkat çektiği ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmayı sürdürdüğü vurgulandı. “Fed, hedeflere yönelik risklerin daha iyi bir dengeye doğru gittiğini değerlendiriyor” ifadesi kullanıldı. Ayrıca, Fed’in bilanço daraltma hızının önceki açıklamalara uygun bir şekilde sürdürüleceği belirtildi.

Jarome Powell’dan Faiz İndirimi Beklemiyoruz Açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında, politika faizinin muhtemelen zirvede olduğunu ve ekonominin beklendiği gibi seyretmesi durumunda bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olabileceğine inandıklarını belirtti. Ancak Powell, Mart ayında faiz indirimini beklemediklerini ve Fed’in bu konuda yeterli güvene sahip olamayacağını ifade etti. Powell, enflasyonun yavaşladığını ancak hala yüksek olduğunu vurgulayarak, politika faizinin kısıtlayıcı seviyede olduğunu ve parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerinde etkili olduğunu söyledi. Ayrıca, para politikasının risk yönetimi modunda olduğunu ve en büyük riskin yüksek enflasyon olduğunu belirtti.

İlgili Haber  Apple 2020 İlk Çeyrekte Rekor Gelir ve EPS Açıkladı

Fed’in son dönemdeki faiz artırımları ve Jerome Powell’ın açıklamaları, piyasalarda yakından takip edilmeye devam ediyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Tat Gıda’nın Yeni Dönemi: Satış
Sıradaki Haber Tat Gıda’dan Satış Sonrası Açıklama – Müşteri Memnuniyeti ve Destek Hizmetleri