Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fed’in İlk Faiz İndirimi Mayıs veya Haziran Ayında Bekleniyor

FOMC Beklentileri ve Faiz

FOMC Beklentileri ve Faiz İndirimi Tahminleri Gözden Geçirildi

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey’nin Değerlendirmesi

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yarın beklemede kalacağını ve verilere bağlılığını tekrarlayacağını belirtti. Marey ayrıca Powell’ın basın toplantısında erken faiz indirimi beklentilerine karşı direnme olasılığını değerlendirdi ve ilk faiz indiriminin haziran ayında gerçekleşebileceğini ifade etti. Marey, Fed’in haziran ayından sonra her çeyrekte 25 baz puanlık bir indirime devam edebileceğini aktardı. Ayrıca 2023’ün son çeyreğine ilişkin güçlü büyüme rakamının ekonomik aktivitenin dirençli olduğunu gösterdiğini ve Fed’in faiz artırımından ılımlı bir şekilde etkilendiğini dile getirdi.

Diğer Uzmanların Değerlendirmeleri

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey, ocak toplantısında faiz indiriminin gündemde olacağını ve çekirdek kişisel tüketim harcamalarının Fed’in faiz indirimi için fırsat yaratabileceğini ifade etti. Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding ise Fed’in beklemede kalacağı öngörüsünde bulunurken, ING uluslararası başekonomisti James Knightley güçlü büyüme ve istihdam piyasasının sıkılığı göz önüne alındığında mart ayının faiz indirimi için çok erken olabileceğini belirtti.

Politika Yapıcıların Beklentileri

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding’e göre, ilk faiz indirimi en geç mayıs ayında olabilirken, çekirdek kişisel tüketim harcamalarındaki düşüş durumunda mart ayında gerçekleşebilir. ING uluslararası başekonomisti James Knightley, mart ayının faiz indirimi için çok erken olduğunu ve Fed’in mayıs ayına kadar bekleyebileceğini belirtti.

Görüşler ve Tahminler

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey’nin değerlendirmesi, diğer uzmanların görüşleri ve politika yapıcıların beklentileri genel olarak FOMC’nin yaklaşan toplantısı hakkında çeşitli senaryoları ortaya koymaktadır. Fed’in faiz indirimi konusundaki tutumu verilere bağlı olarak şekillenecek gibi görünüyor.

İlgili Haber  Yatırım Aracı Hangi Karı Sağladı?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor