Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

FED’in Faiz İndirimi Beklentisi Düşük

ABD Tüketici Fiyat Endeksi
ABD Tüketici Fiyat Endeksi ve Euro Hedefleri – Finans Haberleri

ABD Tüketici Fiyat Endeksi ve Euro Hedefleri

ABD TÜFE Verisi ve Piyasa Beklentileri

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık’ta aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 3,4 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Piyasa beklentisi ise enflasyonun bu dönemde yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Veri sonrasında piyasalarda ciddi değişiklikler gözlenmezken, ABD 10 yıllık tahvil faizi tekrar yüzde 4 seviyesinin altına indi. Bu sabaha bakıldığında vadeli piyasalar hafif satıcılı seyrediyor.

Euro ve Avrupa Merkez Bankası Hedefleri

Bankanın faizleri indirmeye, enflasyonun Euro kanadında yüzde 2 hedefine ilerlediğinden emin olduklarında başlayacaklarını açıkladı. Piyasalar Nisan ayında ilk faiz indiriminin gelebileceğini bekliyor. Fakat yetkililer zamanlama konusunda piyasaların fazla iyimser olduğunu belirtiyor.

BIST100 Endeksi Trendleri

7860-7950 bandında volatil bir seyir izleyen BIST100 endeksi günü yüzde 0.28 oranında sınırlı değer kazanımı ile 7895.96 seviyesinden tamamladı. Hisse bazlı hareketlerin daha ön planda olduğu bir gün geçirilirken, Ekim 2023’den bugüne kadar geçerli olan orta vadeli düşüş trend direncinin aşıldığını görüyoruz. Trend direncinin kırılmış olması olumlu görünümü destekliyor. Ancak bazı kısa vadeli göstergelerin aşırı alım, yani direnç seviyelerine gelmiş olması ve saatlik bazda göstergelerde gördüğümüz negatif uyumsuzluk kar satışlarının görülme riskini artırıyor.

Ons Altın Fiyatları

Bir haftalık aradan sonra ons Altın haftayı tekrar pozitif tarafta kapatmaya hazırlanıyor. Geçen hafta içerisinde piyasaların en yakından takip ettiği veri ABD’de açıklanacak olan enflasyon idi. Özetle verinin güçlü gelmesi sonrası faiz indirim beklentilerindeki kısa süreli değişikliklerle ve Dolar’ın güç kazanmasıyla ons Altın’da 2.013 Dolar’a kadar düşüş gözlemlense de bu hareketin devamı şimdilik gelmedi.

İlgili Haber  Microsoft Yapay Zeka Sunucu Teknolojisinde Nvidia Bağımlılığını Azaltıyor


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi
Sıradaki Haber Borsa Güne Yüzde 0,16 Artışla Başladı!