Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fed Faiz İndirimleri Konusunda Temkinli Davranıyor, Enflasyon Güveni Arıyor

Faiz Oranları Konusunda ABD

Faiz Oranları Konusunda ABD Merkez Bankası Politika Yapıcıları Temkinli

Politika Yapıcıları Temkinli bir Tutum Sergiliyor

ABD Merkez Bankası politika yapıcıları, 30-31 Ocak tarihli toplantı tutanaklarına göre, faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürme konusunda temkinli bir tutum sergiledi. Yetkililerin çoğunluğu, para politikasını zamanından önce gevşetmenin potansiyel risklerine ilişkin endişelerini dile getirerek, faiz ayarlamaları yapmadan önce enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlemesinin önemini vurguladı.

Enflasyonun İstikrarlı Bir Şekilde İlerlemesi Önemli

Tutanaklar, katılımcıların çoğunun faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürme konusunda temkinli olduğunu gösterirken, birkaçının uzun bir süre boyunca oldukça kısıtlayıcı bir politika sürdürmenin tehlikelerine dikkat çektiğini belirtti. Politika yapıcılar arasındaki fikir birliği, faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyondaki düşüş eğilimine “daha fazla güven” duyulması gerektiği yönündeydi.

Ekonomik Veriler Fed’in Politika Değerlendirmesini Etkilemedi

Ocak ayında beklentilerden daha güçlü gelen istihdam artışı ve enflasyon rakamları da dahil olmak üzere son ekonomik veriler, Fed’in enflasyonun yıl boyunca muhtemelen düşeceği yönündeki görüşünü önemli ölçüde değiştirmedi. Ancak bu raporlar, yetkililerin 1980’lerden bu yana görülen en yüksek enflasyon oranlarıyla mücadelede etkili olan sıkı para politikasını gevşetmek için aradıkları güven düzeyini desteklemedi.

Analistlerin Endişeleri

Fed personeli, ticari gayrimenkul fiyatlarındaki düşüş de dahil olmak üzere ABD finansal sistemindeki “kayda değer” kırılganlıklar ve enflasyonla mücadelenin beklenenden daha uzun sürme potansiyeli gibi ekonomik faaliyeti beklenenden daha fazla azaltabilecek çeşitli risklere dikkat çekti. Ayrıca tutanaklarda, bilanço politikasına ilişkin “derinlemesine” tartışmalara ihtiyaç duyulduğu vurgulanırken, birçok katılımcı bu konunun önümüzdeki Mart toplantısında ele alınmasını önerdi.

İlgili Haber  Makul Kararlılık Başarıyı Getirir

Finansal Koşullar ve Fed’in Tutmakta Olduğu Politika

Ocak toplantısından bu yana finansal koşullar karışık sinyaller verdi. Hazine getirileri yükselerek tüketici ve şirket borçlanma maliyetlerindeki düşüşü sonlandırırken, hisse senedi piyasaları yeni zirvelere ulaşmaya devam etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, 31 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, toplantı tutanaklarındaki temkinli tonla uyumlu olarak, 19-20 Mart toplantısı için faiz indirimi olasılığını etkili bir şekilde reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor