Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Evladın Son Sözleri: Depremde Kaybetmekten Annesi Yürekleri Sızlattı

Kahramanmaraşlı Anne, Hatay Depremi

Kahramanmaraşlı Anne, Hatay Depremi Sonucu 6 Çocuğunu Kaybetti

Anne Hasar’ın Dramı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerine Hatay’da bulunan evlerinde yakalanan Selma Hasar, çocukları Mehmet, Seher, Özkan, Ahmet, Berat ve Yağmur ile birlikte enkaz altında kaldı. Anne Hasar, depremden 79 saat sonra arama kurtarma ekipleri tarafından yaralı olarak kurtarıldı fakat çocukları hayatlarını kaybetti.

Deprem Öncesi Gün

Enkaz altındayken bacaklarından yaralanan ve fizik tedavi gören Hasar, eşi Abdurrahman ile memleketleri Mardin’e yerleşti. Depremden 1,5 yıl önce, çocukları üniversite okuduğu için Hatay’a yerleştiklerini söyleyen Hasar, “Kardeşleri, oğlum Mehmet’e, 6 Şubat akşamında doğum günü sürprizi yapacaktı ama olmadı. Onun bir küçüğü kızım Seher 23 yaşındaydı. Özkan 22 yaşındaydı, Ahmet 16, Berat 12, Yağmur ise 8 yaşındaydı. Hepsi depremde şehit oldu. Depremden önce Mehmet ve Seher, Hatay’da üniversite okuyorlardı. Mehmet, gastronomi, kızım Seher ise edebiyat son sınıf öğrenciydi. 5 Şubat gecesi yemek yedik, çay içtik ve sonra gece 01.00 gibi uyuduk” ifadesini kullandı.

Hayatta Kalma Mücadelesi

Deprem sırasında yaşadıklarını anlatan Selma Hasar, “Küçük çocuklarımı da alıp dışarı çıkacaktık. Kapıya yakındır, çocuklar kapıyı açıyordu hem yukarıdan hem de uzaktan ses geliyordu. Sanki yer yarılıyordu. 6 çocuğum ile beraber koridordaydık, arka arkayaydık. Onların arkasında ben vardım. Hepsi bana dönüp gözümün içine baktılar ve ‘Anne’ dediler. O sırada düştük. Sanki tavana çarpıp yere düştüm.” ifadesini kaydetti.

Acı İtiraf

Daha sonra çocuklarına seslendiğini ileten Hasar, büyük oğlu ve 2 çocuğunun sesini hiç duyamadığını söyledi. Diğer çocuklarıyla konuştuğunu belirten Hasar, “Seher çağırdı beni, onunla konuştum. Helalleştik. 22 yaşındaki oğlum Özkan ile konuştuk. Oğlum, bana ‘Hakkını helal et anne, seni üzdüysem affet’ dedi. Sonra Ahmet konuştu. En güçlü oğlum Özkan’dı, ev işlerinde ağır işleri o yapardı. Ona seslendim, ‘Kardeşlerini çıkarıp, çıkın’ dedim. Özkan ağlayarak, ‘Anne, göğsümde büyük bir taş var. Nefes alamıyorum’ dedi. O an zaten ümidimi kestim, sonra bayılıp kendimden geçmişim. Hava da soğuktu, susuz ve aç günlerce kaldık. Bu acıya kelimeler kifayetsiz kalıyor, sözün bittiği yerdeyim. “ dedi.

İlgili Haber  Hatay'da Depremzede Öğrenciler İçin Yeni İlkokul Açıldı - Son Haberler

Yaşanan Psikolojik Travma

Hasar, kabuslar yüzünden uyuyamadığını belirtti ve “Bir sürü psikiyatri ilacı kullanıyorum. Üzerine sıkıntı ve stresten guatr oldum. Eşim aynı şekilde hasta ve yemek yemiyor. Daha önce biraz daha iyiydim ama yıl dönümü yaklaştığı için bir aydır kötü olmuşum” ifadesini kullandı. Eşi Abdurrahman Hasar ise depremden 2 gün önce hasta olan annesini ziyaret etmek için Mardin’e gittiğini ve bu yüzden vicdan azabı çektiğini söyledi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler