Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eski Pakistan Başbakanı, 10 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

İmran Han ve Yardımcısı

İmran Han ve Yardımcısı 10’ar Yıl Hapis Ceza Aldı

Mahkeme, Eski Başbakan ve Yardımcısına Hapis Cezası Verdi

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han ve partisinden bir yardımcısının yargılandığı “Cipher davası”nda mahkeme, Han ve yardımcısını resmi sırları ifşa etmekten suçlu bularak her birine 10’ar yıl hapis cezası verdi. Bu karar, Han’ın daha önce aldığı hapis cezasının ardından geldi ve Han’ın 8 Şubat’taki parlamento seçimlerinde aday olmasının yasak olduğu bir döneme denk geldi.

İmran Han’ın Zorlu Siyasi Kariyeri

Han, Nisan 2022’de yapılan güvensizlik oylamasıyla görevden alınmış ve bir yolsuzluk davasından üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cipher davasındaki hüküm, Han’ın siyasi kariyerindeki zorlu bir döneme denk gelerek takipçileri arasındaki güçlü destekle birlikte önemli bir gelişme oldu. Ancak Han, kendisine yöneltilen suçlamaların seçim öncesi bir komplo olduğunu savunuyor.

Endişe Verici Seçim Öncesi Atmosfer

Pakistan’da seçim öncesi atmosfer, Han’ın ve partisinden üst düzey isimlerin adaylıklarının reddedilmesine dair endişeleri beraberinde getiriyor. Bağımsız insan hakları komisyonu, “seçim öncesi hileler” nedeniyle önümüzdeki ay yapılacak parlamento seçimlerinin özgür ve adil olma şansının çok az olduğunu belirtiyor.

Çeşitli İddialarla Karşı Karşıya

Cipher davası, İmran Han’a yöneltilen 150’den fazla davadan sadece biri. Diğer suçlamalar arasında mahkemeye saygısızlık, terörizmi teşvik ve şiddete yönlendirme gibi çeşitli iddialar bulunuyor. Han’ın, görevden alınmasının arkasında ABD tarafından yürütülen bir komplo olduğunu iddia ettiği ve elinde salladığı “Cipher” belgesinin diplomatik yazışmalar içerdiği biliniyor, ancak belge halka açıklanmış değil.

İlgili Haber  Şahinkaya Mahallesinin Emekli Öğretmeni Mehmet Nihat Şahin Hayata Veda Etti

İtiraz Hakkı ve Siyasi Gerginlik

Mahkeme kararının ardından Han ve yardımcısının itiraz etme hakkı bulunsa da, politik atmosfer ve davalara yönelik kamuoyu baskısı, Pakistan’da siyasi gerginliği artırabilir.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!