Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enflasyon Muhasebesi Şirketlerin Mali Tablolarını Nasıl Etkileyecek?

Enflasyon Muhasebesi ve Finansallar

Enflasyon Muhasebesi ve Finansallar Üzerindeki Etkisi

Enflasyon Muhasebesi Uygulanması Zorunlu Hale Geliyor

Üç yıllık kümülatif bazda enflasyonun yüzde 100’ü aşması durumunda, enflasyon muhasebesi uygulaması zorunlu hale geliyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), finansal olmayan şirketlerin 2023 yıl sonu finansal tablolarından başlamak üzere enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmelerini zorunlu kıldı. Bankalar 2025 yılında, sigorta şirketleri ise 2024’ün ilk çeyreğinde enflasyon muhasebesi uygulamaya başlayacak.

Finansal Tablolar Üzerindeki Beklenen Etkiler

Enflasyon muhasebesinin benimsenmesiyle şirketlerin amortisman giderleri artacak, stok kazançları ortadan kalkacak ve faaliyet kâr marjları düşecek. Ayrıca, defter değerlerinde genel olarak bir artış öngörülüyor. Enflasyon muhasebesi, şirketlerin net kârlarını etkileyecek ve bu etki şirketten şirkete değişecektir.

Değerleme Üzerindeki Etkisi

Enflasyon muhasebesiyle birlikte duran varlıkların değerleri yükselecek, bu da şirketlerin defter değerlerinde ve amortisman giderlerinde artışa sebep olacaktır. Stok değerlemesi enflasyonu yansıtacak şekilde ayarlanacak, bu da faalıyet kâr marjlarını düşürecektir. Bununla birlikte, raporlanan rakamlar düzeltilmemiş rakamlara kıyasla daha yüksek olacak.

Diğer Etkiler

Net uzun parasal pozisyonu olan şirketler parasal kayıplar yaşarken, açık parasal pozisyonu olan şirketler parasal kazançlar elde edecek. Ayrıca, vergi giderlerinin azalması beklenmektedir ve bu durum şirketlerin nakit akışlarını olumlu yönde etkileyecektir. Enflasyon muhasebesi ayrıca daha şeffaf ve karşılaştırılabilir bir finansal raporlama ortamına katkıda bulunacaktır.

İlgili Haber  Fintek Şirketi Papara, T-Bank'ı Satın Almak Üzere Anlaşmaya Vardı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor