Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enerjide Dışa Bağımlılığı En Alt Düzeylere Çekme Çabası İçindeyiz

Türk ve Çin Şirketleri

Türk ve Çin Şirketleri Arasındaki Giga Enerji Depolama Tesisi Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk ve Çinli şirketler arasında yapılan Giga Enerji Depolama Tesisi Anlaşması İmza Törenine katıldı. Yılmaz, Harbin Electric (HEI) ve Kontrolmatik firmaları tarafından hayata geçirilen işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, projenin ülke için hayırlı olmasını diledi. Türkiye’nin enerji sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Yılmaz, “Bağımsız enerji, güçlü Türkiye” diyerek yerli kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi oluşturduklarını belirtti.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Türkiye’nin Enerji Dönüşümü

Yılmaz, 2002 yılında 32 bin megavat seviyelerinde olan elektrik kurulu gücünü, 107 bin megavatın üzerine çıkardıklarını aktararak, halihazırda kurulu gücün yerlilik oranının yüzde 66, yenilenebilir enerjinin payının ise yüzde 55 seviyelerinde olduğunu kaydetti. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu gücün içindeki payının 2010’da yüzde 3 iken, 2022 yılında yüzde 22’ye kadar yükseldiğini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerji kaynak destek mekanizması ve yenilenebilir kaynak alanlarıyla, ülkemizin toplam enerji kurulu gücünü ve üretimini hızla arttırırken temiz enerji dönüşümünün öncü ülkelerinden biri haline gelmiş durumdayız.”

Türkiye’nin Enerji Politikaları ve Gelecek Hedefleri

Yılmaz, Türkiye’nin cari açıkta enerji ithalatının rolüne vurgu yaparak, bu dışa bağımlılığı azaltmak için yerli ve yenilenebilir enerjinin güçlendirilmesi üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Aynı zamanda bölgesel ve küresel enerji güvenliğine katkıda bulunmayı ve enerjide bölgesel bir ticaret merkezi olmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye ve Çin Arasındaki Ticaret ve Yatırım İlişkileri

Yılmaz, Türkiye’nin uluslararası yatırım alanında önemli adımlar attığını ve ilerleyen dönemde karbon nötr ekonomiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Türkiye’nin Çin ile ticaret dengesizliğine dikkat çekerek, daha fazla Çinli turist ve doğrudan yatırımcıyı ülkelerine çekmek istediklerini vurguladı.

İlgili Haber  En Çok Gelir Sağlayan 100 İnternet Sitesi Açıklandı!

Avrupa’nın En Büyük Enerji Depolama Tesisi Projesi

Yılmaz, bugün imzalanan projenin Türkiye’nin en büyük şebeke ölçekli enerji depolama projesi olduğunu ve 1 gigawatt/saat depolama kapasitesine sahip olacağını belirtti. Toplam 600 milyon dolarlık bir yatırımın söz konusu olduğunu ve bu projenin Türk batarya teknolojileri için yeni bir dönemi başlatacağını ifade etti.

Programa Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin de katıldı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor