Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ekonomistlerin Dolar/TL Ve Enflasyon Beklentisi Nasıl?

Ekonomistlerin TÜFE ve Dolar/TL

Ekonomistlerin TÜFE ve Dolar/TL Anketi Sonuçları Yayınlandı

Ekonomistlerin Ocak Ayı TÜFE Tahminleri Açıklandı

Foreks Haber tarafından düzenlenen ankete göre, ekonomistlerin Ocak ayı TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) için aylık medyan tahmini yüzde 6,62, ortalama tahmini ise yüzde 6,88 artış yönünde gerçekleşti. Aylık enflasyon eğilimi, asgari ücret artışı ile yönetilen fiyat ve otomatik vergi ayarlamalarının ocak ayında yeniden yükselmesine yol açacağı şeklinde öngörülüyor. Yıllık enflasyonun ilk yarıda yükselişini sürdürebileceği ifade ediliyor.

Anket Sonuçlarına Göre TÜFE Beklentileri

22 ekonomistin katıldığı ankete göre, Ocak ayı yıllık TÜFE medyan tahmini yüzde 64,76, ortalama tahmini ise yüzde 65,07 artışa işaret etti. Aralık ayında TÜFE’de aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla yüzde 8,90 ve yüzde 5,50 iken, yıllık tahminler ise yüzde 65,07 ve yüzde 67,64 bandında oluştu. Geçen ay yıllık enflasyon beklentisi yüzde 64,90 seviyesinde oluşmuştu.

2024 Yılı Enflasyon Tahminleri

2024 yıl sonu enflasyonu için medyan tahmin yüzde 43,60, ortalama tahmin ise yüzde 43,46 seviyesinde oluştu. Ankette yıl sonu TÜFE için en yüksek beklentinin yüzde 48,60, en düşük tahminin ise yüzde 39,60 olduğu görüldü. 12 ay sonrasına yönelik medyan TÜFE beklentisi ise yüzde 40,00 artış oldu. Maksimum tahmin yüzde 42,30, minimum tahmin ise yüzde 38,50 artış yönünde oluştu.

Dolar/TL Beklentisi

2024 sonu dolar/TL kuru anketine göre, medyan tahmin 40,3500 olurken, ortalama tahmin 40,4344 oldu. 12 ay sonrasına ilişkin dolar/TL tahmini ise 42,2000 seviyesinde gerçekleşirken, beklenti aralığı 46,0000 ila 41,7000 bandında oluştu. Geçen ayki ankette medyan beklenti 40,2200 seviyesinde oluşurken, en yüksek tahmin 42,0000, en düşük tahmin ise 36,0000 olmuştu.

İlgili Haber  Sermaye Artırımından Elde Edilecek Kazanımlarını Tartışalım

Çağrı Sarıkaya’nın Açıklamaları

Akbank Başekonomisti Çağrı Sarıkaya, asgari ücret artışı ile yönetilen fiyat ve otomatik vergi ayarlamalarının Ocak ayında enflasyon eğiliminin yeniden yükselmesine yol açacağına işaret etti. Özellikle bireysel kredilerin bazı alt kalemlerindeki güçlü artış eğilimi, hanehalkı enflasyon beklentilerinin finansal koşulların yeterince sıkı olmayabileceğine işaret ettiğini belirtti.

Sarıkaya’dan Önemli Uyarı

Sarıkaya, son bir aydaki ilave enflasyonist unsurlara rağmen faiz artırım döngüsünün şimdilik sonlandırılmış olmasını, önümüzdeki dönemde yurt içi talebi yavaşlatmaya yönelik ilave adımların gündeme gelebileceğini düşündüren bir faktör olarak niteledi. Ayrıca enflasyonu yılsonunda tahmin bandının içerisine çekebilmek için toplam politika bileşiminin önemli olduğunu değerlendirdi.

Kaynak: Foreks Haber

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor