Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitimin En Büyük Handikapı: Kolej Sınavları Ezberci Yaklaşımı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Burak Maviş Kolej Sınavı ve Eğitim Sistemi Üzerine Değerlendirmelerde Bulundu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Burak Maviş Kolej Sınavı ve Eğitim Sistemi Üzerine Değerlendirmelerde Bulundu

Burak Maviş, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri, 1. dönemin sona ermesiyle ilgili olarak kolej sınavı ve ikinci eğitim dönemi hakkında açıklamalarda bulundu. Maviş, ülkemizdeki kolej sınav sistemi ve ailelerin çocuklarını sınava hazırlama sürecinin çocuklar üzerinde oluşturduğu baskıya dikkat çekti.

Öğretmen Sendikası Genel Sekreteri: Eğitim Sistemimiz Ezberci ve Yanlış

Maviş, ülkedeki eğitim sisteminin ezberci ve soru odaklı olduğunu belirterek bu sistemin doğru olmadığını savundu. “Bizim eğitim sistemimiz son sıradadır” diyen Maviş, herkesin çocuklarını iyi bir eğitimle yetiştirebileceğini ancak tüm çocukların eğitilmemesi durumunda toplumun zarar görebileceğine dikkat çekti. Kamu okullarına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Kolej Sınavları ve Baskı

Maviş, özellikle kolej sınavlarının çocuklar üzerinde oluşturduğu baskıya da değinerek ailelerin çocuklarına bu süreçte baskı kurduklarını ve bu durumun psikolojik stres yarattığını ifade etti. Ayrıca, kolej eğitiminin artık başarıyı garantilemediğini ve mesleki becerilere odaklanmanın daha önemli hale geldiğini belirtti.

Kolejlere Alternatif Öneriler

Maviş, kolejlere sınavsız giriş imkanının mümkün olabileceğini ve öğrencilerin potansiyellerine ve becerilerine göre değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, kolejlere sınavsız girişin geçmişte uygulandığını ve başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

Eğitim Sistemi ve Gelecek

Eğitim sistemi üzerinde yapılan değerlendirmelerde Maviş, akademik ihtiyaçlara odaklanan bir eğitim modeline hapsedildiğimizi ifade etti ve bu durumun çocukların yaratıcılık ve potansiyellerini göz ardı ettiğini belirtti. Bu bağlamda, kolej sınavlarının ezberci eğitimin en büyük dezavantajı olduğunu vurguladı.

İlgili Haber  Torbalı’da Eğitim Yatırımları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Başarı ve Alternatif Değerlendirmeler

Maviş, başarının sadece kolej veya üniversite sınavlarında değil, spor ve sanat gibi farklı alanlarda da değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Kötü arkadaşlıklar gibi lanse ettiğimiz kolej dışındaki okullara da önem vermemiz gerekiyor” diyerek farklı okul türlerine olan bakış açısının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçmişteki Örnekler ve Özür

Kolejlere giriş sınavlarının olmadığı dönemlerde öğrencilerin farklı etkinliklere yönlendirildiğini hatırlatan Maviş, kolejlere giriş sınavlarının geri getirilmesini eleştirdi. Ayrıca, tüm çocuklardan özür dilediğini ve eğitim sisteminin potansiyel ve yaratıcılığa odaklanacak şekilde geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!